منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 802
بازديد کل : 2737202
 
   
شهدای اهل سنت ایران قسمت هشتم
تاريخ درج:  2013-03-24  تعداد بازديد:  3343
- مولوی محمد یوسف سهرابی رحمه الله از شاگردان مدرسه شهید مولوی محمد عمر سربازی بود. دروس دینی را در محضر مولانا محمد عمر به پایان رساند و در مدرسه چاه جمال ایرانشهر شروع به تدریس علوم دینی کرد. ایشان به همراه شهید عبدالقدوس دستگیر شدند و تهمت‌های مختلق و مختلفی به ایشان زدند و به اجبار او را بر صحنه تلویزیون استان بلوچستان حاضر ساختند و اعترافاتی ناروا و بدور از حقایق را از ایشان گرفتند و به همان دستور ظالمانه صادره از سوی جلادان رژیم، ایشان را در سوم ربیع الاخر ساعت 4 سحرگاه تیر باران کردند.

 

- مولوی محمد یوسف سهرابی رحمه الله

از شاگردان مدرسه شهید مولوی محمد عمر سربازی بود. دروس دینی را در محضر مولانا محمد عمر به پایان رساند و در مدرسه چاه جمال ایرانشهر شروع به تدریس علوم دینی کرد. ایشان به همراه شهید عبدالقدوس دستگیر شدند و تهمت‌های مختلق و مختلفی به ایشان زدند و به اجبار او را بر صحنه تلویزیون استان بلوچستان حاضر ساختند و اعترافاتی ناروا و بدور از حقایق را از ایشان گرفتند و به همان دستور ظالمانه  صادره از سوی جلادان رژیم، ایشان را در سوم ربیع الاخر ساعت 4 سحرگاه تیر باران کردند. با اعدام ایشان ملت اهل سنت ایران بداغ عزیزی دیگر درماتم نشستند. در همین روزها بود که بسیاری از علمای مشهد و کردستان و کرمانشاه را دستگیر نمودند از آن جمله ملا ایوب گنجی و پدرش به همراه شش نفر دیگر راهی زندان شدند.

 

 

 

اسامی شخصیت‌های که در مریوان ترور شده‌اند:

1-    محمد عارف کردستانی.

2-    انور شکیبا.

3-    طیب کشور دوست.

43- محمد عارف کردستانی رحمه الله - شهرستان مریوان

برنامه‌ریزی نیروهای اطلاعاتی برای سوء قصد بجان این شهید پر پیچ و خم بود، برای اینکه ذهن مردم را منحرف کنند و نسبت قتل را به دوستان و همکاران خود شهید بدهند تا اینکه خون آن پایمال شود و در میان اهل سنت دشمنی و عداوت بر پا کنند. ایشان مدتی طولانی تحت نظر گروه سرّی اطلاعات مریوان بود، و هنگامی که دوستان و اقوام عراقی ایشان در منزل وی بودند کاملاً منزل او تحت نظر بود، بعد از رفتن مهمانان بلا فاصله خون آشامان اطلاعات وارد منزل ایشان می‌شوند و او را به گلوله می‌بندند و پا به فرار می‌نهند و در شهر شایعه می‌کنند که این کار عراقی‌ها و دوستان خودش بوده که با هم بر سر مقاله‌ای اختلاف داشتند. بحدی این افترا و تهمت و دروغ را بازگو کردند که عده‌ای بیچاره و ساده‌لوح باور داشتند.

عادت و روش کار اطلاعات تهمت و افترا و اختلاف درست کردن در بین اهل سنت می‌باشد، اساس حقد و کینه از این شهید اینچنین بود که، سوالاتی که در مدارس دولتی به دانش آموزان مدرسه داده بودند همه اهانت به مقدسات صحابه کرام بود طرح سوال بدینگونه بود:

از طرف مدرسه راهنمائی:

از گزینه‌های زیر کدامیک سگ باز و میمون باز هستند؟

1-    عثمان بن عفان

2-    معاويه

3-    ابوسفيان

4-    يزيد

شهید محمد عارف چندین بار با مدیران مدارس جر و بحث و اعتراض کرده بود اما هیچ نتیجه‌ای نگرفت بجز اینکه در پاسخ، وی را شهید کردند.

44- انور شکیبا رحمه الله – مریوان

ایشان یکی از جوانان با ایمان و فعال شهر مریوان که در سال 86 مورد هجوم گلوله غداران قرار گرفت. قتل وی را به گروه اتحاد میهنی کردستان عراق نسبت دادند. این نیز از شگردهای تازه اطلاعات ایران است که می‌خواهد بذر نفاق و کینه را در بین کردستان ایران و عراق بپاشد زیرا مریوان با سلیمانیه عراق همجوار می‌باشد.

45- طیب کشور دوست رحمه الله

طیب از فعالین سیاسی مذهبی کردستان ایران که ایشان هم بخاطر عقیده و فکر دینی چندین بار مورد اذیت و آزار دژخیمان خونخوار اطلاعاتی قرار گرفته بود. در سال 86 هجری شمسی بوسیله مأمورین سپاه ترور شد بعد از اداي نماز مغرب در مسجد حضرت عثمان شهرستان مريوان و دقيقا جلوي در خانه توسط افرادي ناشناس كه گفته می‌شد از افراد حزب کمونیست کومله بودند کشته شدند ولی دست‌های مشکوکی در قضیه وجود داشت که آن را به حکومت متصل می‌کرد و بعدها مشخص شد تمام این ترورها توسط فرمان مستقیم فرمانده‌ی اطلاعات سپاه مریوان به نام «هیوا تاب» انجام شده بود. آثار تیرها هنوز هم بر در خانه‌ی پدری طیب کشوردوست هنوز هم باقیست.

واقعه شهرستان دالاهوی کردستان

یک شنبه 18 / 1 / 87 هـ.ش در روستای ریجاب شهرستان دالاهو مأمورین اطلاعات ایران در کمال بی‌احترامی و به روشی وحشیانه برای دستگیر کردن دو تن از علمای فعال و با سواد این منطقه هجوم بردند. یکی از علما را به نام استاد محمد عزیز بعد از کتک زدن فراوان همراه با خانواده ربودند و به مردم روستای داراب یکی از روستاهای ریجاب حمله‌ور شدند و به حمایت مردم با ایمان این منطقه استاد حسین دارابی توانست از دست متجاوزین جان سالم بدر ببرد و تا مدتی تحت حمایت مردم مخفی شده بود اما اکنون در زندان‌های این رژیم جنایتکار بسر می‌برد. این در حالی است که ملا حسین دارابی چندی پیش توسط عوامل سکولار و ضد دین نیز به مرگ تهدید شده بود. مردم این منطقه تا مدتها محاصره شده بودند و حتی کسی حق ورود و خروج به این روستا را نداشت و مأموران اداره اطلاعات تمام منطقه را محاصره کرده و در خطوط ارتباطی نیز اختلال به وجود آورده بودند. تنها جرم این اساتید این بوده که دعوت بسیار فعالی را در تمام روستاهای ریجاب که شامل سیزده روستا می‌باشد شروع کرده بودند و سیر هدایت به سوی واقعیت بسیار سریع پیش می‌رفت اما در زیر سلطه ظالمان کوردل روشنگری جرمی نابخشودنی محسوب می‌شود.

در حالیکه دژخیمان نظام ولایت فقیه سفیه می‌خواستند یکی از اساتید را بربایند، زنان و کودکان به کوچه‌ها ریخته و چماق به دست به مأمورین حمله‌ور شدند و تعدادی  از مردم دیگر روستاها نیز به کمک این مسلمانان رفتند.

 

 

 

46- استاد شیخ علی دهواری رحمه الله- بلوچستان، شهرستان سراوان

مولوی شیخ علی دهواری یکم مردادماه 1339 در روستای آسپیچ شهرستان سراوان در یک خانواده‌ی مذهبی دیده به جهان گشود. تحصیلات دوره‌ی ابتدایی را در روستای آسپیچ و دوره‌ی متوسطه را در شهر سراوان در سال 1359 به پایان رساندند و در کنار آن تعطیلات تابستانی را در حوزه‌ی علمیه‌ی عین العلوم گشت به فراگیری علوم شرعی می‌پرداخت و به دلیل اشتیاق وافر به علوم شرعی در سال 1360 پس از دریافت بورس تحصیلی از دانشگاه بین المللی مدینه منوره عازم سرزمین وحی؛ عربستان سعودی گردید. و هفت سال از بهترین دوران زندگی خویش را در شهر رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم دانشگاه مدینه منوره به کسب فیض از علما و دانشمندان و اساتید آن پرداخت و در رشته علم حدیث با رتبه ممتاز از آن مرکز علمی فارغ التحصیل گردید و از آنجایی که مدینه منوره محل رفت و آمد تمام اندیشمندان جهان اسلام با افکار و اندیشه‌ها، مذاهب و نحله‌های مختلف اسلامی بود با برخورد و ملاقات با آنان شناختی عمیق از اسلام و مسائل اسلامی پیدا نمود و با تلاش و پشت کاری که داشت توانست از چشمه‌ی زلال کتاب و سنت عطش علمی خویش را برطرف نماید و سرانجام بعد از هفت سال غواصی در دریای قرآن و سنت، سال 1367 با کوله باری از علم و دانش و تجربه برای خدمت به مردم به ایران بازگشت و دعوت به سوی توحید و یکتاپرستی و سنت رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم را در شهرستان سراوان آغاز نمود. و خدمات ارزنده‌ای به جامعه اهل سنت ارائه نمود و در این مدت مسئولیت‌های مختلفی به عهده داشته است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

* امام جمعه و جماعت مسجد نور سراوان.

* استاد حدیث مدرسه‌ی علوم دینی دارالعلوم زنگیان. 

* تأسیس مسجد جامع صدیق اکبر سراوان.

* امام جمعه و جماعت مسجد جامع صدیق اکبر سراوان. 

* تأسیس مدرسه علوم شرعی دارالحدیث امام بخاری در سال1380هـ.ش.

* رئیس و مدرس دارالحدیث امام بخاری.

* ساختن سی مسجد و چند مکتب قرآن در سطح استان و ده‌ها خدمت دیگر.

http://2.bp.blogspot.com/_3JOqA9Wh9IQ/SnJJHlgrPaI/AAAAAAAAEvw/WL26ZADPs50/s400/jpg.jpg

هم اکنون حدود 80 نفر در مدرسه دارالحدیث امام بخاری مشغول به تحصیل می‌باشند. ایشان اندیشمندی توانا بود که با اخلاص تمام در جهت احیای کتاب و سنت گام برمی‌داشت و از اخلاق والایی برخوردار بود به همین دلیل روابط اجتماعی خوبی داشت و فردی عابد بود و از راه تجارت و فروش لوازم یدکی امرار معاش می‌نمود. او طبق سنت الهی مانند همه‌ی پیامبران، مصلحان و دعوتگران مورد  تهاجم قرار گرفت. به او تهمت‌ها زدند، فحش‌ها و ناسزاها شنید ولی مانند کوه، استوار ایستاد و راه دعوت را ادامه داد. دشمنان اسلام، این شب پران کوردل که توانایی دیدن نور الهی را نداشتند به پست‌ترین روش که ترور باشد، پناه بردند. و بعد از نماز مغرب روز دوشنبه بیستم آبان ماه 87 هنگام بازدید از یکی از مساجد، سینه‌ای را که مملو ار قرآن و حدیث بود، آماج گلوله ساختند و گل وجودش را پرپر کردند. ﴿إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّآ إِلَيۡهِ رَٰجِعُونَ﴾ و این گونه این مرد خدا و طرفدار کتاب و سنت را که تمام عمرش را صرف پخش و نشر فرهنگ اسلامی و مبارزه با بدعت‌ها و خرافات نمود، به شهادت رساندند.

آری، ایشان در سن 48 سالگی ندای پروردگارش را به بهترین وجه لبیک گفتند و به سرای باقی شتافتند. روحش شاد و یادش گرامی باد.

﴿مِّنَ ٱلۡمُؤۡمِنِينَ رِجَالٞ صَدَقُواْ مَا عَٰهَدُواْ ٱللَّهَ عَلَيۡهِۖ فَمِنۡهُم مَّن قَضَىٰ نَحۡبَهُۥ وَمِنۡهُم مَّن يَنتَظِرُۖ وَمَا بَدَّلُواْ تَبۡدِيلٗا ٢٣﴾ [الأحزاب: 23].

«از میان‌ مؤمنان‌ مردانی‌ هستند كه‌ به‌ آنچه‌ با خدا بر آن‌ پیمان‌ بسته‌ بودند، صادقانه ‌وفا كردند پس، از آنان‌ كسی‌ هست‌ كه‌ قرار داد خود را به‌ انجام‌ رسانید و از آنان‌ كسی‌ هست‌ كه‌ انتظار می‌كشد و هیچ‌ گونه‌ تغییر و تبدیلی‌ نیاورده‌اند».

امیدواریم که خونش باعث آبیاری درخت اسلام و قرآن و سنت شود و مایه یأس و ناامیدی دشمنان اسلام گردد.

شهدای اهواز:

خلف دهراب خنافرة

عبدالله عبدالحسين الكعبي

علي جاسم المطوري

مالك ناصر التميمي

جعفر لفتة الساري

دهراب شميل

ريسان الساري

شريف عناية الناصري

عبدالرضا حنتوش الناصري

علي رضا

علي عودة عفراوي

عيسى المذخور

ماجد جاسم البوغبيش

محمد لازم الكعبي

محمد لفتة الساري

منصور مناحي (ابوعواد)

مهدي حنتوش الناصري

عبدالأمير الكعبي

قاسم شريف السلامي

محيي الدين آل ناصر

47- مولوي نورالدين غريبي

از علماي اهل سنت در استان خراسان بود ايشان فارغ التحصيل دانشگاه اسلامي مدينه بودند به خاطر فشارهايي كه از طرف اطلاعات ايران متوجه او بود به پاكستان مي‌رود ولي بازهم از دست اطلاعات ايران در آنجا در امان نمي‌ماند و مجبور به ترك پاكستان و سفر به كشور تاجيكستان مي‌شود. و سر انجام در سال 1998م در حالي كه براي تدريس قرآن به طرف مدرسه‌اي كه در آن مشغول بود مي‌رفت با دو نفر از اطلاعات ايران برخورد مي‌كند و او را با شليك گلوله به شهادت مي‌رسانند و خودشان فرار مي‌كنند.

48- مولوی عبدالجلیل قنبرزهی (مولوی صلاح الدین)

مولوی عبدالجلیل قنبرزهی (مولوی صلاح الدین) امیر و فرمانده‌ی سازمان حزب الفرقان اهل سنت ایران بود که طی سال‌ها با حکومت مستبد ایران که از هیچگونه ظلمی در قبال ملت مظلوم اهل سنت دریغ نمی‌کند، مسلحانه می‌جنگید و همچنین یکی از فرماندهان جهاد در زمان حمله‌ی شوروی به افغانستان بود  كه در سال 1391 توسط دشمنان الله و مسلمین به شهادت رسید.

خاطر نشان کنیم که یکی از بهترین همراهان ایشان حمزه سراوانی نیز به همراه او به شهادت رسید.

49- سعدي شيرزادي فرزند امام جمعه مريوان

سعدی شیرزادی همراه با عبدالکریم کهنه‌پوشی و پسر عموی آقای سعدی شیرزادی از فعالین مذهبی و بسیار تأثیر گذار در میان جوانان بودند که بعد از نماز مغرب و درحالیکه از روزه‌ی ایام البیض افطار کرده بودند جلوی در مسجد توسط دو فرد موتور سوار به شهادت می‌رسند و به صورت غیر قابل باوری پس از شهادت این سه تن از فعالین مذهبی نیروهای سپاه و افراد تحت امر هیوا تاب فورا در محل حادثه حضور یافتند و با وجود تمام تلاشهایی که امام جمعه‌ی مریوان ماموستا مصطفی شیرزادی برای یافتن قاتلین و مجازات آن‌ها و همچنین تأمین خانواده‌های آنان از طریق بنیاد شهید انجام کار به جایی نبرد و ظاهرا در حکومت علوی آقای خامنه‌ای این خونها هدر رفت!

50- حبيب الله حسين بر

شهيد مولوي حبيب الله حسين بر: از علماي اهل سنت سراوان بلوچستان مي‌باشد كه در سال 1991 ميلادي از طرف سازمان اطلاعات سراوان بعد از خروج از زندان به شرط همكاري ربوده شد و هيچ اثري از او بدست نيامده كه احتمالاَ ترور شده است.

51- شهيد مولوي عبدالعزيز الله ياري

امام جمعه اهل سنت بيرجند بودند كه در سال 1994 ميلادی بعد از چند روز باز جويی از طرف دادگاه ويژه‌ی روحانيت مشهد شكنجه و بوسيله سوزن مسموم و شهيد شدند.

52- ملا مصطفی دزلی رحمه الله -کردستان (مریوان)

53- مولوی یار محمدی رحمه الله زاهدان

شهیدان و سرداران بلوچ

متاسفانه شرح حال زندگی آنان در دست نیست لذا تنها به ذکر نام آن‌ها اکتفا میکنیم.

1-    شریف خان.

2-    داماد شریف خان.

3-    حمید نهتاقی.

4-    حاج محمد.

5-    مولا داد.

6-    دادشاه.

7-    جنگیان.

8-    ملا مجید.

9-    حاج محمد.

10-حاج فقیر.

11-مجید حاج الله داد.

12-عبدالواحد.

13-محمد ناصر.

14-نظر.

15-نور محمد «نورک».

16-سهراب شاه بخش.

17-خان محمد لال محمد.

18-نادر.

19-الله داد.

20-جمعه خال.

21-بلوچ خان.

22-صاحبداد.

23-بهادر.

24-آریا خان.

25-بهاء الدین.

26-محمد تندرو.

27-گرگین نهتاقی.

28-خدا نظر.

29-رحیم حاجک.

30-دلاویز ناروئی.

31-حاج سعید.

32-ملک شاه خان.

33-پردل خان بلوچ.

34-مجید لال محمد.

35-رضا لال محمد.

36-حاج ماشاء الله.

اسامي شهدا براساس مناطق ایران

الف- شهدای جنوب ایران:

1-    شهید محمد ضیایی

2-    شهید عبدالله جاویدان

3-    شهید احمد محبت نیا

ب- شهدای کردستان:

1-    استاد محمد ربیعی رحمه الله- کرمانشاه

2-    علامه احمد مفتی زاده رحمه الله - کردستان (سنندج)

3-    فاروق فرساد رحمه الله - کردستان (سقز)

4-    ملا شریف سعید یانی رحمه الله- کرمانشاه (جوانرود

5-    نجیم قادری رحمه الله - کرمانشاه (منطقه امامی)

6-    شیخ ناصر سبحانی رحمه الله - کرمانشاه، پاوه (دوریسان)

7-    مسعود هاشمی رحمه الله – کرمانشاه

8-    شیخ حسن هاشمی رستگاری رحمه الله – کرمانشاه

9-    محمد امین هاشمی رستگاری رحمه الله – کرمانشاه

10-ماموستا عبدالرحمن طاهری مرخز رحمه الله – بوکان

11-صالح نمدی رحمه الله- کرمانشاه

12-ماموستا عبدالکریم شهریکندی رحمه الله - آذربایجان غربی (مهاباد)

13-شیخ عبدالعزیز حسینی رحمه الله- کرمانشاه (قصر شیرین)

14-محمد عرفان رحمه الله - کردستان (مریوان)

15-سیروس محمدی پسر عبدالمجید رحمه الله (روانسر)

16-ملا مصطفی دزلی رحمه الله (مریوان)

17-سید محمود حسینی نسب حسامی رحمه الله (سنندج)

18-محمد عارف کردستانی

19-طیب کشور دوست (مریوان)

20-سعدي شيرزادي فرزند امام جمعه مريوان

21-محمد عارف کردستانی

22-انور شکیبا

ج: شهدای بلوچستان:

1-    دکتراحمد سیاد بلوچی معروف به مولوی احمد میرین رحمه الله - بلوچستان چابهار

2-    مولوی عبدالملک بن عبدالعزیز ملازاده  رحمه الله – (زاهدان)

3-    مولانا ابراهیم دامنی رحمه الله – ایرانشهر

4-    شمس الدین کیانی رحمه الله- زاهدان

5-    مولوی نعمت الله توحیدی- زاهدان

6-    مولوی عبدالناصر جمشید زهی رحمه الله

7-    عبدالرحیم شاهوزهی رحمه الله – زاهدان

8-    مولانا محمد عمر سربازی رحمه الله - زاهدان (کوه ون)

9-    عبدالقدوس ملا زهی رحمه الله – ایرانشهر

10-مولوی محمد یوسف سهرابی

11-استاد شیخ علی دهواری رحمه الله- بلوچستان، شهرستان سراوان

12-مولوی عبدالجلیل قنبرزهی (مولوی صلاح الدین)

د: شهدای خراسان:

1-    مولوی موسی کرم پور امام جمعه اهل سنت مشهد - خراسان (مشهد)

2-    قدرت الله جعفری رحمه الله – خراسان

3-    مولوی عبدالوهاب خوافی رحمه الله – خراسان

4-    مولوی عبدالعزیز کاظمی رحمه الله - خراسان (بیرجند)

5-    مهندس سید حسین برازنده رحمه الله – مشهد

6-    مولوي نورالدين غريبي

7-    مولوی عبدالعزیز اللهیاری

ح: شهدای مهتدین:

1-    امیر حیاوی رحمه الله- آبادان

2-    دکتر علی مظفریان رحمه الله - شیراز

3-    دانشمند عالیقدر دکتر علی مقدم رحمه الله - آذربایجان شرقی (تبریز)

4-    علامه ابوالفضل برقعی

5-    استاد حیدرعلی قلمداران رحمه الله- قم

6-    آیت الله اسحاق آل یاسین رحمه الله - قم

7-    حجت الإسلام دکتر مرتضی رادمهر- تهران

8-    مهندس سید حسین برازنده رحمه الله – مشهد

 


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه