منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 802
بازديد کل : 2737202
 
   
شهدای اهل سنت ایران قسمت پنجم
تاريخ درج:  2013-03-24  تعداد بازديد:  1888
- فاروق فرساد رحمه الله - کردستان (سقز) ایشان متولد سال 1340 هـ.ش شهرستان سقز استان کردستان بودند. وی در سال 1357 پس از آشنایی با استاد مفتی زاده به مکتب قرآن پیوست. و به دلیل استعداد و علاقه زیاد در زمانی نسبتا کوتاه خود را به سطح دیگر استادان و معلّمین مکتب قرآن رساند. در سال 1361هـ.ش که احمد مفتی زاده و صدها نفر از شاگردانش دستگیر و در گروه‌های مختلف روانه زندان‌های مختلف کشور شدند او نیز دستگیر و به مدت 3 سال زندانی شد. در سال 68 برای بار دوم زندانی شد؛ و بعد از سپری شدن چند ماه آزا

 فاروق فرساد رحمه الله - کردستان (سقز)

ایشان متولد سال 1340 هـ.ش شهرستان سقز استان کردستان بودند. وی در سال 1357 پس از آشنایی با استاد مفتی زاده به مکتب قرآن پیوست.   

و به دلیل استعداد و علاقه زیاد در زمانی نسبتا کوتاه خود را به سطح دیگر استادان و معلّمین مکتب قرآن رساند. در سال 1361هـ.ش که احمد مفتی زاده و صدها نفر از شاگردانش دستگیر و در گروه‌های مختلف روانه زندان‌های مختلف کشور شدند او نیز دستگیر و به مدت 3 سال زندانی شد. در سال 68 برای بار دوم زندانی شد؛ و بعد از سپری شدن چند ماه آزاد گردید. مجددا در سال 1371، برای بار سوم دادگاهی و به شهر اردبیل تبعید شد و بالأخره در بهمن ماه سال 1374 شمسی مصادف با شب جمعه 27 ماه مبارک رمضان و مصادف با شب 22 بهمن در سرمای نزدیک به 30 درجه  زیر صفر، فاروق را در غربت اردبیل شهید کردند و جسد وی در یکی از کوچه‌های خلوت رها می‌شود. مرگ فاروق فرساد مرگ طبیعی (سکته قلبی) جلوه داده شد؛ امّا چند سال بعد، آنگاه که جریان قتل‌های زنجیره‌ای توسط باند سعید امامی برملا شد، مضاف بر شواهد روشن زمان مرگ، معلوم شد که او هم یکی از مقاصد ترورهای سازمان یافته توسط گروهی در وزارت اطلاعات جمهوری صفوى ایران بوده است.

چند ماه قبل از این حادثه در اواخر سال 1373هـ.ش  شیخ محمد ضیایی را در گرمای 45 درجه بالای صفر جنوب شهید کردند تا مردم کردستان از شدت سرما و جنوبی‌ها از شدت گرما در تشیع جنازه شرکت نکنند اما هرگز چنین نشد بلکه هزاران مسلمان مشتاق در تشیع جنازه باشکوه این دو شرکت کردند و خون این‌ها باعث روییدن نهال‌ها و جوانه‌هایی شد که راه آن‌ها را با جان و دل ادامه می‌دهند.

جایگاه علمی ایشان:

فاروق فرساد در زندان از همراهان زندانی خود برای یادگیری علوم و معارف اسلامی بهره جست و پس از آزادی از زندان، جهت ارتقاء و کیفیت بخشیدن به آموخته‌های اسلامی خویش نزد ناصر سبحانی و برهان الدین حمدی به تحصیل و تکمیل آن علوم پرداخت و توانست منزلت علمی قابل توجّهی را صاحب شود و در سن 28 سالگی از طرف استاد محمّد شیخ الاسلام (استاد کرسی فقه شافعی دانشگاه تهران) به عنوان مفتی «فی المذاهب» اجازه فتوا در بین مذاهب اهل سنّت دریافت کرد و در سال 1369هـ.ش، احمد مفتی زاده نیز وی را به عنوان یکی از چهار عضو جمع هیأت افتا و قضا، جهت پاسخ دادن به مسائل مذهبی، طبق راجح مذهب امام شافعی برگزید.

از ایشان آثار متعدد و گوناگونی از جمله کتاب، مقاله و همچنین نوارهای زیادی در علوم مختلف اسلامی و به سه زبان فارسی و عربی و کردی به جای مانده است. مانند: بیش از ۵۰ کاست شرح وتفسیر آثار احمد مفتی زاده

* شرح «مصطلحات اربعه» امام مودودی در ۳۲ کاست.

* بیش از ۸۰ نوار سخنرانی‌های متنوع در باره‌ی موضوعات و مسائل مختلف اسلامی.

* مجموعه‌ی اشعار، مقالات، و نوارها و نامه‌های پراکنده، شامل: تفسیر، صرف و نحو، فقه، کلام، اصول الفقه، تاریخ، مسائل تربیتی و خانوادگی.

 

 

22- ملا شریف سعید یانی رحمه الله- کرمانشاه (جوانرود)

ایشان جزو اعضای گروه جهادی حرکت اسلامی کردستان و از شاگردان غیور مفتی زاده بود وی در درگیریی که بین 45 نفر از مجاهدین و 12 هزار مهاجمین پاسدار کشور رخ داد شهید شد و یک نفر هم به نام نجیم قادری در این درگیریها دستگیر شد.

سندی که حکومت این هجوم را آغاز کرد این است که بعضی از ملاهای خود فروخته این گروه را گروه باغیه خوانده بودند و دولت اصرار داشت که فتوی بدهید قتل این‌ها واجب است بعضی از ائمه جمعه و اذناب آن‌ها و همچنین ملاهای ترسو و خود فروخته نیز به این حکم فتوی دادند.

23- نجیم قادری رحمه الله - کرمانشاه (منطقه امامی)

ایشان پس از دستگیر شدن در حرکت اسلامی با ماموستا عبدالقادر توحیدی راهی زندان کرمانشاه شد و حکومت اصرار داشت که از فکر جهادی پشیمان شود اما در جواب گفت: از نظامی که خانواده‌ی رسول الله صلی الله علیه وسلم را فاحشه می‌خوانند؟! از چه پشیمان شوم. در این زمان بود که 900 ضربه کیبل را در زندان به کف پایش زدند سپس او را اعدام کردند.

 

 

 

24- شیخ ناصر سبحانی رحمه الله - کرمانشاه، پاوه (دوریسان)

 

ایشان از علمای جوان و فعال اهل سنت کردستان و ایران و از اهل روستای دوریستان شهرستان پاوه در استان کرمانشاه بودند.

استاد سبحانی از چهره‌های سرشناس اهل سنت غرب کشور و از اعضای رسمی و فعال شورای مرکزی اهل سنت (شمس) بودند. در سنی کمتر از 40 سالگی بعد از 9 ماه زندان در رمضان سال 1410هجري بطور فجیعی او را زنده بگور کردند.

یکی از برادران کرد اهل سنندج که قبلا از اعضای گروهک کمونیستی (کموله) بود و سالها پیش آن‌ها را ترک کرده و با توبه به آغوش اسلام بازگشته است، در همان زمان قبل از هدایت و توبه در زندان و شکنجه‌گاه‌های رژیم با کاک ناصر سبحانی آشنا شده بود. ایشان واقعه را چنین به تصویر می‌کشد: من او را نمی‌شناختم تا اینکه مرا به یک بازداشتگاه صحرایی بردند اما نمی‌دانم کجا بود، کف حیاط کلاً شیشه کاشته شده بود و دستشویی و توالت را آخر حیات ساخته بودند کفش‌های ما را گرفتند و ما برای قضای حاجت مجبور بودیم با پای برهنه روی شیشه‌های کار گذاشته شده راه برویم، دیدم که از در اتاق تا آخر حیات کنار دستشویی خون ریخته است. بعد از چند روز متوجه شدم مردی ریش دار همیشه قرآن تلاوت می‌کند و دیگری که در زندان بود می‌گفت: ماشین تویوتا سپاه پاسداران با سرعت مردی ریش دار را آوردند و از بالای ماشین به زمین پرت کردند.

سرانجام این دانشمند جوان و مبارز نستوه (شیخ ناصر سبحانی) را همراه با 27 نفر از افراد اسلامگرا و غیر اسلامگرا، در مقبره‌ای که جای معدومی‌ها بود و اسم آن را لعنت آباد گذاشته بودند زنده بگور کردند.

راستی در قانون وحشی جنگل چنین کاری می‌کنند و اگر انجام دهند بخاطر قوت و زندگیشان است اما گوشت انسان که خوردنی نیست پس چرا انسان با انسان چنین می‌کند این‌ها پاسدارانی هستند که از اسرائیل تعلیم یافته‌اند و هرگاه مأموریتی انجام دهند امتیازی بس بزرگ را از آیات عظامشان (شیطان‌ها) می‌گیرند.

جمعی از علمای اهل سنت غرب کشور به رهبری شیخ نقشبندی نزد حکومت رفتند، شخصی بنام محمد ری شهری با کلماتی زشت و خشن به شهید و به تمامی اهل سنت توهین کرد و حتی جنازه وی را تحویل ندادند، تا اینکه چند روز بعد از آن شاگردان مفتی زاده در تاریکی شب رفتند و خاک برداری نموده و جنازه شهید را پیدا کرده و شناسایی نمودند.

این شهید به مذاهب اهل سنت آشنایی کامل داشته و به قرآن و سنت آگاه بود و در عقیده و توحید بسیار قوی و محکم بود لذا خفاشان کوردل تاب تحمل یک لحظه بودن او را نداشتند.

شیخ سبحانی برای بیان مشکلات اهل سنت ایران و یافتن راه حلی برای رهایی آن‌ها از ظلم و استبداد نظام خمینی سفرهای زیادی را در داخل و خارج از کشور داشتند و با بسیاری از شخصیت‌های مهم و مطرح داخل و خارج دیدارهایی داشتند. از جمله این افراد می‌توان به مفتی جزیره قشم شیخ محمد شریف صالحی و شیخ یوسف قرضاوی در قطر و بسیاری از علمای پاکستان و ترکیه اشاره کرد.

شهید مولوی موسی کرمپور در خطبه نماز جمعه هرات در مورد شیخ سبحانی چنین می‌گوید: چندین روز شیخ سبحانی میهمان من بود وقتی او را در حال نماز دیدم بخدا قسم به یاد نماز رسول الله صلی الله علیه وسلم افتادم و فهمیدم نماز یعنی چه و رسول الله صلی الله علیه وسلم چگونه نماز خوانده است.

25- مسعود هاشمی رحمه الله - کرمانشاه

ایشان از سادات کرام و از علمای بسیار قوی و توانا بود، پدر این عالم ربانی هواداران و شاگردان زیادی داشت. وی گاه برای آن‌ها صحبت و سخنرانی می‌کرد اما چون علم کافی نداشت برای فراگیری علوم شرعی راهی کردستان عراق شد در رجوع به بلاد خود توانست همانند الفیه ابن مالک، الفیه‌ای دیگری (در علم نحو و به زبان عربی) بنویسد، علمایی که آن را مطالعه کرده‌اند بر استعداد فوق العاده و توانایی علمی ایشان گواهی می‌دهند، زیرا ایشان عرب زبان نبود بلکه کرد زبان بوده و حتی از کردستان خارج هم نشده بود.

ایشان پس از بازگشت به زادگاهش تصمیم به ساخت و تاسیس مدرسه دینی می‌گیرد، نظام فاشیست جمهوری اسماعیل صفوی از این موضوع با خبر می‌شود و تصمیم به ترور وی می‌گیرند. ایشان در شهرستان کنگاور دفتر ثبت و اسناد و املاک رسمی را از دوران شاه داشتند در سال 59 در بین راه کنگاور و کرمانشاه بطریقه تصادف او را شهید کردند.

تنها تعداد اندکی از اهل سنت متوجه سبب واقعی مرگ ایشان که تروری طراحی شده بود، می‌شوند اما خطیب اهل سنت کرمانشاه استاد ربیعی فرمودند: بنده خبر دقیق دارم که طبق نقشه‌ی قبلی و برنامه‌ریزی شده او را شهید کردند. ایشان اولین شهید استان کرمانشاه بودند.

26- شیخ حسن هاشمی رستگاری رحمه الله - کرمانشاه

سید حسن هاشمی رستگاری از سادات محترم هاشمی استان کرمانشاه بود. به جرم ساختن مساجد در چندین شهرستان و مرکز استان، تصمیم به ترور وی گرفته شد. در سال 1385به همراه فرزندش دستگیر می‌شوند و بعد از دو ماه شکنجه که بجز الله، کسی دیگر از حال آن‌ها خبر نداشته این دو نفر را شهید می‌کنند و بعد به مسجد حمله می‌کنند و تمام اهل خانه را از غروب تا صبح بازداشت می‌نمایند و در حیاط مسجد چاله‌ای حفر می‌کنند و هر دو جسد را داخل آن می‌اندازند و اسید روی بدنشان می‌پاشند و سر چاه را می‌بندند و فردای آنروز می‌گویند ما از زن و بچه‌هایش مشکوک هستیم و می‌گویند آن‌ها شیخ حسن و پسرش محمد امین را کشته‌اند.

صبح همانروز بعضی از مردم غیور اهل سنت استان جمع می‌شوند در حال حزن و فریاد و گریه، جنازه‌ها را بیرون آورده و دفن می‌کنند. گمان نمی‌کنم در تاریخ چنگیز هم اینچنین جنایت‌هایی شده باشد.

برخی از رادیوهای خارجی تنها اشاره‌ای گذرا به این فاجعه داشتند.

27- محمد امین هاشمی رستگاری رحمه الله - کرمانشاه

شهید محمد امین فزرند شیخ حسن بعد از اخذ دیپلم همراه پدر مظلومش دچار این ظالمان شدند و بعد از این جنایت بزرگ دولت آخوندی مجبور به هجرت و فرار شدند و به کشورهای اروپایی پناهنده شدند.

گویا امام جمعه شیعه‌ها در استان طلب دختر او کرده که او را به صیغه در آورد که شیخ حسن یک سیلی محکمی بر صورت زرندی مجوسی می‌زند و درخواست وي را به شدت رد مي كند.

28- ماموستا عبدالرحمن طاهری مرخز رحمه الله - بوکان

شهید طاهری از دانشمندان بزرگ اسلامی آذربایجان غربی بودند. طی یک مسافرتی از کرمانشاه به استان ایلام همراه شهید صالح نمدی عازم می‌شوند هنگام برگشت بین راه کرمانشاه و قصرشیرین بطریق تصادف ساختگی شهید می‌شوند. استاد طاهری از یاران با وفای علامه مفتی زاده بود.

29- صالح نمدی رحمه الله- کرمانشاه

ایشان همراه استاد طاهری در این صحنه ساختگی تصادف که از طرف حکومت مجوسیت طراحی شده بود شهید می‌شوند، ایشان هم یکی از فعالان اهل سنت در استان و از شاگردان شهید مفتی زاده بوده‌اند.

30- ماموستا عبدالکریم شهرکندی رحمه الله - آذربایجان غربی (مهاباد)

شهید و عالم ربانی عبدالکریم شهرکندی امام جمعه و خطیب توانای شهر فرهنگی مهاباد بودند، تروریست‌های رژیم نا اسلامی ایشان را همانند بسیاری از همفکرانش ترور کرده و با کمال پر رویی فردای آنروز در مجلس تعزیه و تشیع جنازه او شرکت می‌کنند و می‌گویند این کار حزب دموکرات است، در حالی که رادیوی حزب دموکرات این مسئله را تکذیب می‌کند. ایشان بعد از شیخ عزالدین امام جمعه مردم بودند و رابطه‌ای حسنه با ملت کُرد و احزاب اسلامی آن داشتند.

31- شیخ عبدالعزیز حسینی رحمه الله- کرمانشاه (قصر شیرین)

شیخ عبدالعزیز خطیب و امام جمعه شهرستان قصر شیرین، و عالمی ناطق و گویا و شجاع بود و اعتراض خود را علیه کتاب کشف الأسرار خمینی که در آن کتاب ابوبکرصدیق و عمرفاروق رضی الله عنهما را ضد قرآن معرفی کرده بود و کتاب حکومت اسلامی خمینی که سنی را در آن کافر قلمداد کرده است (یکی از جمله‌هایی که در این کتاب آمده: هرگاه پولی را پیدا کردی مال سنی یا کافر...) در منابر و مجالس وعظ اعلام نمودند. هنگامی که شیخ مریض شد در بیمارستان کرمانشاه بستری شد و بوسیله آمپول خاموشی او را خاموش کردند و قبل از شهادتش چند نفری را تحریک نمودند که به او بی‌حرمتی نمودند و در محضر عام لباس ایشان را پاره کرده و عمامه او را ربوده بودند.

32- محمد عرفان رحمه الله - کردستان (مریوان)

ایشان بوسیله گلوله پاسداران انقلاب خمینی شهید شدند و در داخل خانه ایشان را با رنگ قرمز نمودند گویا بین جمهوری مجوسیت ایران و اتحاد میهنی کردستان به رهبری قومیتگرای لائیک عراقی جلال طالبانی، عهد نامه‌ای بود که با کمک آن‌ها حکومت مجوسی ایران، مسلمانان راستین و بزرگان اهل سنت ایران و عراق را می‌ربودند. همچنین به حکومت ظالم ایران اجازه دادند در شمال عراق، در استان سلیمانیه حسینیه‌ای بزرگ بسازد در حالی که یک نفر شیعی در سلیمانیه وجود نداشت و این حسینیه مرکز قتل عام مجاهدین ایران و عراق گردید. همچنین بین ارتش ترکیه و سازمان اطلاعات ایران تفاهم نامه‌ای امضاء شد که طی آن ایران تحت عنوان حزب الله، چیریکی را وارد کردستان ترکیه نمود و در حدود دو هزار نفر از علماء و بزرگان کردستان ترکیه را که همه اهل سنت بودند، ترور نمودند.

محمد انصاری

abusaeedansari@gmail.com

 


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه