منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 443
بازديد کل : 2567360
 
   
معنای کلمه‌ ی طاغوت
صاحب اثر:   تاريخ درج مقاله:2016-10-17  تعداد بازديد:690
آیا تا به حال این سؤال برایتان پیش آمده است که کلمه ی طاغوت به چه معناست؟ آیا کلمه‌ ی طاغوت شامل اجسامی نیز می‌ شود که مردم را به عبادت خود دعوت نکرده‌ اند، مانند خورشید و درختان و بت‌ ها و سنگ‌ ها؟


بسم الله الرحمن الرحیم

معنای کلمه‌ ی طاغوت

آیا تا به حال این سؤال برایتان پیش آمده است که کلمه ی طاغوت به چه معناست؟
آیا کلمه‌ ی طاغوت شامل اجسامی نیز می‌ شود که مردم را به عبادت خود دعوت نکرده‌ اند، مانند خورشید و درختان و بت‌ ها و سنگ‌ ها؟
آیا مسلمانان متقی و بزرگواری نیز طاغوت نامیده می ‌شوند؟ زیرا برخی از مردم آنان یا قبورشان را عبادت می‌ کنند؟


در جواب باید گفت:
همه‌ ی چیزهایی که به جای الله یا همراه او پرستیده شود طاغوت به شمار نمی ‌آید، زیرا بر اساس قول صحیح اهل علم در بیان معنای طاغوت چنانکه ابن جریر طبری در تفسیر  خود – تفسیر طبری – آورده: "سخن صحیح در نزد من این است که طاغوت هر چیزی است که بر الله طغیان و سرکشی کند و به جای او عبادت شود، که این عبادت یا با اجبار عبادت کنندگان و یا از روی طاعت آنان باشد. فرقی نمی ‌کند که این معبود انسان باشد یا شیطان یا بت یا هر چیزی دیگر" و همچنین می ‌گوید: "اصل کلمه‌ ی طاغوت - تجاوزگری و گذر کردن از حد - از اینجا گرفته شده که وقتی کسی از حد خود گذر کند می ‌گویند: فلانی طغیان کرد".


اما پیامبران و علما و دیگر صالحان و اولیای الله، مردم را به عبادت خود مجبور نکرده ‌اند و نه از آنان خواسته ‌اند که در این امر از آنان اطاعت نمایند، بلکه برعکس، آنان را به شدت از این کار برحذر داشته ‌اند و هدف از فرستادن پیامبران به سوی مردم، دعوت آنان به توحید الله و کفر به هرکس و هر چیزی جز اوست، چنانکه الله متعال می‌ فرماید: {و در حقیقت در میان هر امتی فرستاده‌ ای مبعوث کردیم که الله را بپرستید و از طاغوت بپرهیزید} .


همچنین می‌ فرماید: {و هنگامی که الله فرمود: ای عیسی پسر مریم! آیا تو به مردم گفتی من و مادرم را همچون دو خدا به جای الله بپرستید؟ گفت: منزهی تو، مرا نَسِزَد چیزی را که حق من نیست بگویم؛ اگر آن را گفته بودم قطعا از آن آگاه بودی، آنچه در نفس من است را تو می ‌دانی و آنچه در نفس توست من نمی ‌دانم، چرا که تو خود دانای رازهای نهانی (116) به آنان چیز دیگری نگفتم جز آنچه مرا بدان فرمان دادی که الهی را بپرستید که پروردگار من و پروردگار شماست و تا وقتی در میانشان بودم بر آنان گواه و شاهد بودم، پس چون مرا گرفتی تو خود بر آنان مراقب و نگهبان بودی و تو بر هر چیز گواه و شاهدی} .
بنابراین، پیامبران و علما حتی اگر توسط مردم عبادت شوند طاغوت نامیده نمی‌ شوند.
اگر گروهی از مردم درباره‌ ی علما رحمهم الله دچار غلو شده‌ اند و به جای الله آنان را به فریاد می ‌خوانند یا قبورشان را می پرستند، این گناه علما نیست، بلکه گناه بر کسانی است که دچار شرک شده ‌اند. همچنین نصرانی ها که عیسی علیه السلام را عبادت می‌ کنند، گناهی بر گردن عیسی علیه السلام نیست. یکی از تعاریف مختصر طاغوت این است: "هرکس به جای الله پرستیده شود درحالی که خود به آن رضایت دارد" و مشخص است که عیسی علیه السلام و دیگر پیامبران و همچنین علمای موحد هرگز راضی نبودند که مردم آنان را به جای الله یا همراه او عبادت کنند، بلکه از این کار نهی نموده و به بیان توحید پرداخته ‌اند. همان طور که در آیه ی قبلی ذکر کردیم الله متعال می‌ فرماید: {و هنگامی که الله فرمود: ای عیسی پسر مریم! آیا تو به مردم گفتی من و مادرم را همچون دو خدا به جای الله بپرستید؟ گفت: منزهی تو، مرا نَسِزَد چیزی را که حق من نیست بگویم؛ اگر آن را گفته بودم قطعا از آن آگاه بودی، آنچه در نفس من است را تو می ‌دانی و آنچه در نفس توست من نمی ‌دانم، چرا که تو خود دانای رازهای نهانی (116) به آنان چیز دیگری نگفتم جز آنچه مرا بدان فرمان دادی که الهی را بپرستید که پروردگار من و پروردگار شماست...}.

ام احمد
برگرفته از:  https://islamqa.info

 


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه