منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 573
بازديد کل : 2476135
 
   
معنی شرک و منظور از
صاحب اثر:   تاريخ درج مقاله:2016-10-15  تعداد بازديد:775
شرک، همان طور که از اسمش پیداست یعنی شریک قرار دادن چیزی غیر از الله با الله تعالی در عبادت؛ مانند: فرا خواندن بت ها و غیره..

بسم الله الرحمن الرحیم
معنی شرک و منظور از "وسیله" در آیه ی:
{يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّـهَ وَابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ}


شرک، همان طور که از اسمش پیداست یعنی شریک قرار دادن چیزی غیر از الله با الله تعالی در عبادت؛ مانند: فرا خواندن بت ها و غیره، و از آنان کمک و یاری خواستن، و نذر کردن، و نماز خواندن و روزه گرفتن و قربانی کردن برای آن ها. همچنین مانند قربانی کردن برای البدوی یا العیدروس ( و یا هر قبر و زیارت و بارگاهی)، نماز خواندن بخاطر فلانی یا کمک و یاری خواستن از رسول الله صلی الله علیه وسلم یا عبدالقادر یا از یا دیگر مردگان و غائبین. تمام این ها شرک نامیده می شوند. همچنین طلبیدن و کمک خواستن از ستارگان، جنیان و مانند این ها. پس اگر چیزی از این  عبادت ها را همراه با اشیای بی جان، مردگان یا غائبین قرار دهد مرتکب شرک ورزیدن به الله عزوجل شده است. الله جل وعلا می فرماید: {وَلَوْ أَشْرَكُوا لَحَبِطَ عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ}  ترجمه: و اگر شرک بورزند، اعمالی را که انجام داده اند نابود خواهد گشت.

می فرماید: {وَلَقَدْ أُوحِيَ إِلَيْكَ وَإِلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكَ لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَلَتَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ}  ترجمه: و به راستی که به تو و به کسانی که پيش از تو بودند، وحی شد که اگر شرک آوری، بدون شک اعمالت تباه و نابود می شود و از زيان کاران خواهی بود.

همچنین اگر کسی غیر از الله را به طور کامل پرستش کند هم شرک نامیده می شود و هم کفر. پس اگر کسی به طور کلی از الله متعال روی برگرداند و عبادت و پرستشش را برای غیر از الله، مانند: درختان، سنگ ها، بت ها، جنیان و برخی از مردگان را که اولیاء می نامند قرار دهد، آنان را پرستیده، این عمل بزرگترین کفر و بدترین شرک است.

همچنین کسی که منکر وجود الله است و می گوید: الهی وجود ندارد و حیات، ماده است؛ مانند کمونیست ها و ملحدین که منکر وجود الله هستند آنان کافرترین، گمراه ترین و مشرک ترین مردم هستند. منظور این است که صاحبان این عقیده ها و مانند این ها، تمام آن ها به الله عزوجل کفر و شرک می ورزند.

برخی از مردم از روی اشتباه و جهل، به فریاد خواندن مردگان و کمک خواستن از آنان را "وسیله" می نامند و گمان می کند که این کار جایز است درحالی که این امر، اشتباه و خطای بزرگی است؛ زیرا این کار از بزگترین انواع شرک به الله است، اگرچه عده ای از جاهلان یا مشرکان آن را "وسیله" می نامند. این همان دین مشرکانی است که الله تعالی آنان را به بدی یاد کرده و از آنان ایراد گرفته است، پیامبران را به سوی شان فرستاده و کتابش برای انکار کردن و برحذر داشتن از این امر نازل نموده.

اما منظور از "وسیله" ی ذکر شده در آیه ی: {يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّـهَ وَابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ} ترجمه: ای مؤمنين! تقوای الهی را پیشه کنید و بسوی او وسيله جویيد:
منظور از آن تقرب جستن به سوی الله متعال به وسیله ی اطاعت کردن از اوست. این معنا را تمام اهل علم ذکر کرده اند. نماز خواندن، تقربی است به سوی الله پس آن وسیله است. ذبح کردن برای الله وسیله است مانند قربانی کردن در عید قربان و یا ذبحی که حاجیان انجام می دهند، روزه وسیله است، صدقه دادن وسیله است، ذکر الله و خواندن قرآن وسیله است.. این است معنای کلام الله جل وعلا که می فرماید: {اتَّقُوا اللَّـهَ وَابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ وَجَاهِدُوا فِي سَبِيلِهِ}  ترجمه: (تقوای الهی را پیشه کنید و بسوی او وسيله جویيد و در راه او جهاد کنید). یعنی برای تقرب به او به دنبال انجام طاعتی باشید. ابن کثیر، ابن جریر، بغوی و دیگر ائمه ی تفسیر هم این را گفته اند. یعنی با انجام طاعتی به او تقرب جویید و در هرجا که هستید با آنچه الله متعال برایتان مشروع نموده او را فرا خوانید؛ مانند: نماز، روزه، صدقه ها و غیره. همچنین کلام الله متعال که در آیه ی دیگری می فرماید: {أُولَٰئِكَ الَّذِينَ يَدْعُونَ يَبْتَغُونَ إِلَىٰ رَبِّهِمُ الْوَسِيلَةَ أَيُّهُمْ أَقْرَبُ وَيَرْجُونَ رَحْمَتَهُ وَيَخَافُونَ عَذَابَهُ}  ترجمه: (کسانی را که آنان به فریاد می خوانند، خودشان به سوی پروردگارشان وسيله می جويند، که کدام يک نزديکترند و به رحمت او اميدوارند و از عذابش می ترسند). این چنین پیامبران و پیروان آنان به با وسایلی که الله متعال مشروع دانسته به سوی تقرب می جویند، مانند: جهاد، روزه، نماز، ذکر، قرائت قرآن و وسایل دیگر.

اما گمانی که برخی از مردم دارند و آن اینکه وسیله: یعنی تمسک و توسل به مردگان و به فریاد خواندن اولیاست؛ گمانی باطل است و این همان اعتقاد مشرکانی است که متعال در مورد آنان می فرماید: {وَيَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّـهِ مَا لَا يَضُرُّهُمْ وَلَا يَنْفَعُهُمْ وَيَقُولُونَ هَٰؤُلَاءِ شُفَعَاؤُنَا عِنْدَ اللَّـهِ}  ترجمه: (و غير از الله چيزهایی را می پرستند که نه به آنها زيانی می رسانند ونه سودشان می بخشند و می گويند: اينها شفيعان ما نزد الله هستند). سپس الله سبحانه و تعالی در جواب آنان می فرماید: {قُلْ أَتُنَبِّئُونَ اللَّـهَ بِمَا لَا يَعْلَمُ فِي السَّمَاوَاتِ وَلَا فِي الْأَرْضِ ۚ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَىٰ عَمَّا يُشْرِكُونَ}  ترجمه: بگو: آیا الله را با خبر می سازید از امری که در آسمان ها و زمین از آن آگاه نیست!! – این جمله استفهام انکاری است؛ یعنی اگر شریک دیگری داشت خودش آن را می دانست، زیرا چیزی از او غائب و مخفی نمی ماند و از شما به آن آگاهتر است  - همانا او پاک و فراتر است از چيزهايی که با وی شريک می سازند.

مترجم: ام احمد
http://www.binbaz.org.sa

 


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه