منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 478
بازديد کل : 2476040
 
   
اعمالی که باعث خروج از اسلام می شود
صاحب اثر:   تاريخ درج مقاله:2016-10-15  تعداد بازديد:596
از خطرناک ترین و شایع ترین این نواقض، ده مورد است که شیخ محمد بن عبد الوهاب و دیگر اهل علم رحمهم الله آن را ذکر کرده اند. ما به طور مختصر آن ها را ذکر می کنیم تا از آن برحذر باشی و دیگران را نیز برحذر داری...

بسم الله الرحمن الرحیم
اعمالی که باعث خروج از اسلام می شود


شیخ عبد العزیز بن باز رحمه الله می فرماید:
(ای مسلمان بدان که الله سبحانه وتعالی بر تمام بندگانش گرویدن به اسلام و تمسک به آن و دوری کردن از آنچه که مخالف آن است را واجب گردانیده اند. و پیامبرش محمد صلی الله علیه وسلم را برای این دعوت مبعوث نمود. الله عزوجل خبر داده هرکس از وی تبعیت کند به راستی که هدایت یافته و هرکس از وی روی بگرداند به راستی که گمراه گشته است. در آیات بسیاری از اسباب رده – خارج شدن از اسلام – و انواع شرک و کفر برحذر داشته است. بسیاری از علما رحمه الله در باب حکم مُرْتَد را ذکر کرده اند که مسلمان ممکن است از دینش به خاطر انواع زیادی از نواقض – اسبابی که باعث نقض و بطلان اسلام شخص می شود – مرتد شود که باعث حلال شدن جان و مالش می گردد و به این وسیله از اسلام خارج می شود. از خطرناک ترین و شایع ترین این نواقض، ده مورد است که شیخ محمد بن عبد الوهاب و دیگر اهل علم رحمهم الله آن را ذکر کرده اند. ما به طور مختصر آن ها را ذکر می کنیم تا از آن برحذر باشی و دیگران را نیز برحذر داری. آرزوی سلامت و عافیت از آن را خواستاریم. سپس توضیحات اندکی در این باره خواهیم داد:

 

1. شرک در عبادت الله تعالی. الله متعال می فرماید: {قطعا الله شرک ورزیدن به او را نمی آمرزد و جز آن هر گناهی را برای هرکس که بخواهد می آمرزد}  و در جای دیگر می فرماید: {همانا هر کس به الله شرک ورزد، الله نیز بهشت را بر او حرام کرده و جايگاه او دوزخ است و ستمکاران را ياوری نيست} . از نمونه های شرک: در خواست کردن از مردگان، کمک و یاری خواستن از آنان و نذر و قربانی کردن برای آنان است، مانند کسی که برای جن یا قبر و زیارتی قربانی می کند.
2. کسی که بین خود و الله واسطه قرار دهد و آنان را فرا خواند، از آنان طلب شفاعت کرده و بر آنان توکل کند، بر اساس اجماع کفر ورزیده است.
3. کسی که مشرکان را کافر نداند اینکه در کفرشان شک و تردید داشته باشد یا اینکه مذهب آنان را صحیح بداند، کفر ورزیده است.


4. هر کس اعتقاد داشته باشد که راه و روش های دیگری از راه و روش رسول الله صلی الله علیه وسلم کامل تر است یا اینکه حکم آنان بهتر از حکم وی است مانند کسی که حکم و فرمان طاغوت را بر حکم وی ترجیح دهد، کافر شده است.


5. هرکس نسبت به چیزی از اموری که رسول الله صلی الله علیه وسلم آورده است تنفر و بغض داشته باشد اگرچه آن را انجام دهد بازهم کفر ورزیده است. زیرا الله عزوجل می فرماید: {اين بدان سبب است که آنان آنچه را که الله نازل کرده است ناپسند داشتند، پس الله اعمالشان را تباه و نابود کرد} .


6. هرکس چیزی از دین رسول الله صلی الله علیه وسلم و ثواب و عقابش را مسخره و استهزا کند، کفر ورزیده است. دلیلش کلام الله متعالی است که می فرماید: {بگو: آيا الله و آيات او و رسولش را مسخره می کرديد؟ (65) عذر و بهانه نياوريد، به راستی که شما پس از ايمان آوردن تان کافر شده ايد} .


7. سحر و جادو. مانند صرف (ایجاد تنفر) و عطف (ایجاد محبت). هرکس انجام دهد یا اینکه به آن را راضی باشد، کفر ورزیده است. دلیل آن سخن الله تبارک و تعالی ست که می فرماید: {و آن دو هيچ کسی را چيزی نمی آموختند مگر آنکه می گفتند: ما فتنه و آزمايش هستیم پس کافر نشو} .


8. پیروز کردن مشرکان و همکاری با آنان علیه مسلمانان. الله متعال می فرماید: {و کسانی که از شما با آنها دوستی کنند از زمره ی آنها هستند، همانا الله گروه ستمکار را هدايت نمی کند} .


9. کسی که اعتقاد داشته باشد بعضی از مردم می توانند از دین شریعت محمد صلی الله علیه وسلم خارج شوند همان طور که خضر از شریعت موسی علیه السلام خارج شد، کافر می شود. زیرا الله جل شأنه می فرماید: {و هر کس که دينی غير از اسلام بر گزيند، هرگز از او پذيرفته نخواهد شد و او در آخرت از زيانکاران است} .


10. روی گردانی از دین الله به گونه ای که نه آن را یاد می گیرد و نه به آن عمل می کند. الله حق تعالی می فرماید: {و کيست ستمکار تر از آن کسی که به آيات پروردگارش پند داده شود، آنگاه از آن اعراض و روی گردانی کند؟ بی گمان ما از مجرمان انتقام خواهيم گرفت} .


در تمام این نوافض فرقی نمی کند که شخص مزاح کند یا جدی باشد یا بترسد مگر شخصی که مجبور و مُکره – از روی اِکراه وادار به آن شده - باشد. تمام این ها خطرناکترین و شایع ترین اموری هستند که مردم در آن واقع می شوند. پس شایسته است شخص مسلمان از آن برحذر باشد و از وقوع در آن بترسد) .


همچنین در مورد چهارم امور زیر نیز داخل می شود:
کسی که اعتقاد داشته باشد نظام ها و قوانینی که مردم قرار داده اند بهتر از شریعت اسلام یا برابر با آن است یا اینکه اجازه ی حکم کردن با آن ها را دارد حتی اگر اعتقاد داشته باشد که شریعت اسلامی بهتر است. همچنین اگر گمان کند تطبیق نظام اسلام در قرن بیست و یکم مناسب نیست یا آن باعث اختلاف بین مسلمانان شده یا فکر کند اسلام فقط در رابطه ی بین بنده با پروردگارش محدود م محصور است و در دیگر امور زندگی داخل نمی شود.

همچنین کسی که اعتقاد داشته باشد تنفیذ حکم الله در مورد قطع کردن دست دزد یا سنگسار کردن زنا کار مناسب عصر حاضر نیست نیز وارد مورد چهارم می شود.

 

و همچنین تمام کسانی که گمان کند در معاملات، حد و حدود یا دیگر چیزها جایز است که از حکمی غیر از حکم شریعت استفاده کرد حتی اگر اعتقاد نداشته باشد که آن بهتر از حکم شریعت است. زیرا او به این وسیله چیزهایی را که الله حرام نموده حلال کرده و آنچه را حلال نموده حرام کرده است، مانند: زنا کردن، شرابخواری و رباخواری و حکم کردن با شریعتی غیر از شریعت الله بر اساس اتفاق اجماع مسلمین، کفر به حساب می آید.

در آخر از الله تعالی خواستاریم که ما را به سوی آنچه که می خواهد و رضایتش در آن نهفته است موفق گرداند و ما و تمام مسلمانان را به راه راست هدایت نماید.

ترجمه همراه با تصرف
ام احمد
https://islamqa.info


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه