منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 460
بازديد کل : 2595818
 
   
ای معاذ به الله سوگند من تو را دوست دارم
صاحب اثر:   تاريخ درج مقاله:2016-01-30  تعداد بازديد:1091
معاذ بن جبل رضی الله عنه نزد رسول الله صلی الله علیه و سلم منزلت والایی داشتند که به ایشان فرمودند: ای معاذ به الله سوگند من تو را دوست دارم و او نیز به دنبال ایشان این سخن را تکرار کردند...

ای معاذ به الله سوگند من تو را دوست دارم

 

از صحابی جلیل معاذ بن جبل رضی الله عنه روایت شده که روزی رسول الله صلی الله علیه و سلم دستش را گرفتند و فرمودند: (ای معاذ به الله سوگند من تو را دوست دارم! ای معاذ من تو را به اين وصيت می كنم كه بعد از هر نماز اين كلمات را ترك نكن و بگو: "اللهم أعني على ذكرك وشكرك وحسن عبادتك" ترجمه: ای الله مرا بر ياد و شكر گذاری و عبادت كردن خويش به نحو أحسن كمك كن)[1]. و در روایت دیگر نزد امام بخاری در کتاب "ادب المفرد": معاذ بن جبل رضی الله عنه در خطاب به رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرماید: (و من نیز به الله سوگند شما را دوست دارم).

 

اما معاذ بن جبل چه کسی است؟

معاذ بن جبل خزرجی انصاری رضی الله عنه کنیه ایشان ابو عبدالرحمن است و یکی از هفتاد نفری بودند که در بیعت عقبه حضور داشتند. در آن سال ایشان هجده ساله بودند. امام ذهبی در کتاب "سیر أعلام النبلاء" در باره ایشان می فرماید: (معاذ بن جبل از اصحاب بسیار نزدیک به رسول الله صلی الله علیه و سلم بودند و ازجمله کسانی بودند که علم و فقه و دین را از ایشان آموختند و رسول الله صلی الله علیه و سلم به مردم دستور دادند که قرآن را از ایشان یاد گیرند و ایشان را به عنوان امیر، معلم و دعوتگر به یمن فرستادند).

 

و شیخ الاسلام ابن تیمیه رحمه الله درباره ایشان می فرماید: (معاذ بن جبل رضی الله عنه نزد رسول الله صلی الله علیه و سلم منزلت والایی داشتند که به ایشان فرمودند: ای معاذ به الله سوگند من تو را دوست دارم و او نیز به دنبال ایشان این سخن را تکرار کردند).

 

و شکی نیست که حب رسول الله صلی الله علیه و سلم به معاذ بن جبل رضی الله عنه و خبر دادن به او فضیلت بزرگی برای معاذ بن جبل به حساب می آید اما باید بدانیم که این فضیلت مختص ایشان نبوده بلکه در احادیث صریح بسیاری آمده که رسول الله صلی الله علیه و سلم به یاران دیگرشان نیز این ابراز محبت را کرده اند چه به صورت عام و چه به صورت خاص که از جمله این امثله می توان به مثال های زیر اشاره کرد:

 

محبت جمیع انصار:

امام بخاری رحمه الله در کتاب "صحیح" بابی را به عنوان: "باب این سخن رسول الله صلی الله علیه و سلم که در خطاب به انصار فرمودند: شما محبوب ترین افراد نزد من هستید" اختصاص داده، سپس حدیثی را از انس رضی الله عنه روایت کرده که می فرماید: (رسول الله صلی الله علیه و سلم زنان و كودكان انصار را دیدند كه از یک عروسی می‌ آمدند. پس برخاستند و راست ایستادند و فرمودند: الله گواه است كه شما محبوبترین مردم نزد من هستید، و این جمله را سه بار تكرار كردند)[2].

 

ابوبکر، عمر و ام المؤمنین عایشه رضی الله عنهم:

عمرو بن عاص رضی الله عنه از رسول الله صلی الله علیه و سلم پرسیدند: (محبوب ترین انسان نزد شما كیست؟ فرمودند: عایشه. گفتم: از مردان چه كسی محبوب تر است؟ فرمودند: پدرش. گفتم: بعد از او؟ فرمودند: عمر بن خطاب و چند نفر دیگر را بر شمردند)[3].

 

حسن و حسین رضی الله عنهما:

از ابی هریره رضی الله عنه روایت شده که رسول الله صلی الله علیه و سلم درباره حسن فرمودند: "پروردگارا من او را دوست دارم؛ پس تو نیز او را و کسی که او را دوست دارد دوست داشته باش"[4]. و در حدیث دیگر درباره حسن و حسین فرمودند: (پروردگارا! من آنان را دوست دارم؛ پس تو نیز آنان و هرکس را که آنان را دوست دارند؛ دوست داشته باش)[5].

 

زید بن حارثه و پسرش اسامه بن زید رضی الله عنهما:

از عبدالله بن عمر رضی الله عنهما روایت شده که رسول الله صلی الله علیه و سلم درباره ی زید بن حارثه و اسامه فرزندش فرمودند: (اگر محبوب ترین افراد نزد من زید است؛ پس این ـ اسامه ـ نیز محبوب ترین فرد بعد از او برای من است)[6]. و بسیاری از احادیث دیگر.

 

مثال هایی را که ذکر کردیم تمام امثله وارده در این باره نیست. زیرا احادیث بسیار زیادی در سنت آمده که مهر و محبت رسول الله صلی الله علیه و سلم به معاذ بن جبل رضی الله عنه و دیگر صحابه را نشان می دهد.

 

بدون شک رسول الله صلی الله علیه و سلم همه صحابه گرامی را دوست داشتند ولی برخی از آنان را به الفاظ مهر و محبت اختصاص داده اند و یا هم به آنان خبر داده اند که نزد ایشان مکان خاصی دارند.

 

 

 

فایده:

فایده و پندی را که می توانیم از این احادیث بگیریم این است که اگر مسلمان مسلمان دیگری را دوست داشت؛ محبتش را به او بیان کند؛ مثلا بگوید: من تو را بخاطر الله دوست دارم. زیرا این سنت رسول الله صلی الله علیه و سلم است که با به زبان آوردن آن مهر و محبت در قلب طرف مقابل ایجاد می شود. از مقداد به معاذ رضی الله عنه روایت شده که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند: (وقتی فردی برادر مسلمانش را دوست داشت به او خبر دهد که او را دوست دارد)[7]

و از انس رضی الله عنه روایت شده (شخصی نزد رسول الله صلی الله علیه و سلم بود در همان زمان مرد دیگری از کنار آنان گذشت. آن شخص به رسول الله صلی الله علیه و سلم گفت: ای رسول الله من آن مرد را دوست دارم. رسول الله صلی الله علیه و سلم در خطاب فرمودند: آیا به او گفته ای؟ گفت: خیر. رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند: به او خبرده. پس او نیز نزد آن مرد رفت و به او گفت: من تو را در راه الله دوست دارم. مرد در جواب گفت: و من نیز بخاطر همان کسی که من را دوست داری دوستت دارم)[8].

و از علی بن حسین بن علی بن ابی طالب رضی الله عنهم روایت شده که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند: (وقتی کسی را به خاطر الله دوست داشتید به او خبر دهید. زیرا که این بهترین راه برای ایجاد صمیمیت و الفت و نگه داشتتن عاطفه بین یکدیگر است)[9].

امام مناوی رحمه الله در این باره می فرماید: ابراز محبت و علاقه به فرد دیگر باعث زیاد شدن دوستی و مهربانی می گردد و باعث اتحاد مسلمین و از بین رفتن فساد و کینه می شود و این از جمله صفات نیک اسلام است.

شیخ ابن عثیمین رحمه الله در باره این موضوع نیز می فرمایند: به زبان آوردن محبت به فرد دیگر باعث القای مهر در قلب طرف می شود زیرا انسان وقتی بداند دیگری او را دوست دارد بدون شک او نیز وی را دوست خواهد داشت. و با وجود اینکه قلب ها با یکدیگر هم بستگی و محبت دارند اگر هم مهر و محبت به زبان آورده نشود اما زمانی که به زبان آورده شود این مهر و محبت بیشتر و بیشتر می گردد.

و به راستی که رسول الله صلی الله علیه و سلم همراه خود نوری آوردند که تمام عالم با آن روشن شد و بهترین روش و منهج در تربیت و محبت را به بشریت ارزانی کردند که می توان این منهج را به صورت بسیار آشکار و واضح در سیره مبارکشان مشاهده کرد همان طور که مهر و محبتشان را به صحابی جلیل معاذ بن جبل و دیگر صحابه رضی الله عنهم اجمعین ابراز کردند.

مترجم: ام محمد

منبع: اسلام ویب

 


[1] ـ سنن ابی داود: " يا معاذ والله إني لأحبك،! أوصيك يا معاذ لا تدَعَنَّ في دبر كل صلاة تقول: اللهم أعني على ذكرك وشكرك وحسن عبادتك".

[2] ـ صحیح بخاری: " رأى رسول الله صلى الله عليه وسلم النّساء والصبيان مقبلين قال:حسبت أنه قال: من عُرْس فقام النبي صلى الله عليه وسلم مُمْثِلًا -قائما منتصبا-، فقال:اللهم أنتم من أحب الناس إليَّ ، قالها ثلاث مرات".

[3] ـ صحیح بخاری: "أي الناس أحب إليك؟، قال: «عائشة»، قلتُ: فمِنَ الرجال؟، قال: «أبوها»، قلت: ثم مَنْ؟، قال: «ثم عمر بن الخطاب»، فعدَّ رجالا".

[4] ـ صحیح بخاری: " اللهم! إني أحبُّه، فأحبَّه وأحبِبْ من يُحبُّه".

[5] ـ سنن ترمذی: " اللهم إني أحبهما فأحبهما، وأحب من يحبهما".

[6] ـ صحیح بخاری: "إِنْ كانَ مِنْ أَحَبِّ الناسِ إلَيَّ -يعني: زيداً-، وإِن هذا -يعني: أسامة- لمِنْ أَحَبِّ النَّاس إِلَيَّ بعده".

[7] ـ سنن ابی داود: " إذا أحب الرجل أخاه فليخبره أنه يحبه".

[8] ـ سنن ابی داود: "أن رجلا كان عند النبي صلى الله عليه وسلم فمر به رجل، فقال: "يا رسول الله إني لأحب هذا، فقال له النبي صلى الله عليه وسلم: أعلمته؟، قال: لا، قال:أعلمه، قال: فلحقه، فقال: إني أحبك في الله، فقال: أحبَّك الذي أحببتني فيه".

[9] ـ سلسله صحیح: " إذا أحب أحدكم أخاه في الله فليبين له، فإنه خير في الألفة، وأبقى في المودة".


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه