منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 474
بازديد کل : 2595832
 
   
محبت صادقانه به اهل بیت رسول الله صلی الله علیه و سلم
صاحب اثر:   تاريخ درج مقاله:2016-01-29  تعداد بازديد:659
بدون استثناء بهترین اهل بیت؛اهل بیت رسول الله صلی الله علیه و سلم است. زیرا الله جل و علا آنان را کاملا پاک ساخت، و بزرگترین افتخار را به آن داد، و آنان را به نیکی یاد و مدح نمود...

محبت صادقانه به اهل بیت رسول الله صلی الله علیه و سلم

 

بدون استثناء بهترین اهل بیت؛اهل بیت رسول الله صلی الله علیه و سلم است. زیرا الله جل و علا آنان را کاملا پاک ساخت، و بزرگترین افتخار را به آن داد، و آنان را به نیکی یاد و مدح  نمود. بنا بر این محبت داشتن به آنان نزدیکی و طاعت است و بغض و کینه به آنان نفاق و ستیزه گری است.

 

و ایمان وارد قلب فرد نمی شود تا زمانی که اهل بیت رسول الله صلی الله علیه و سلم را به خاطر الله عزوجل دوست داشته باشد. و هر کس به آنان بغض و کینه داشته باشد الله متعال او را وارد جهنم می کند. زیرا در این باره احادیث صحیح از رسول الله صلی الله علیه و سلم وارد شده مثلا در صحیح مسلم از زید بن ارقم رضی الله عنه روایت شده که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند: (ای مردم! من بشری بیش نیستم؛ به زودی فرستاده پروردگارم (ملک الموت) می آید و من دعوتش را اجابت می کنم؛ و در میان شما دو چیز با ارزش و سنگین می گذارم:نخستین آنها کتاب الهی است که در آن هدایت و نوروجود دارد؛ پس کتاب الله متعال را محکم بگیرید و به آن چنگ زنید. و دوم اهل بیت من هستند؛ درباره اهل بیت من از الله بترسید؛ درباره اهل بیت من از الله بترسید)[1].

 

و بنا بر این وصیت بزرگ است که قلب های ما  یعنی "اهل سنت و جماعت" نسبت به این اهل بیت بزرگ مملو از محبت است.

 

این قول ابوبکر صدیق رضی الله را که می فرماید: (مراعات محمد صلی الله علیه وسلم را در خانواده اش بکنید)[2]. و منظور از مراعات حفظ آنان است و منظور از حفظ رسول الله صلی الله علیه و سلم در خانواده اش دوست داشتن و محبت نسبت به آنان و عدم آزار و اذیت آنان است زیرا آزار رساندن به آنان آزار به رسول الله صلی الله علیه و سلم است.

 

و خلیفه اول ابوبکر صدیق رضی الله عنه اولین فرد در عمل به این دستور است چنان که در صحیحین از ایشان روایت شده که فرمودند: (قسم به کسی که نفس من در دست اوست، دوستی با خویشاوندان رسول الله صلی الله علیه و سلم را از دوستی با خویشاوندان خودم بیشتر دوست دارم)[3].

 

و بدانید که تمام اهل سلف و اتباع آنان در قبلهایشان محبت صادقانه به اهل بیت رسول الله صلی الله علیه و سلم داشتند.

 

و چگونه ممکن است در قلب کسی این محبت نباشد؟ در حالی که الله عزوجل در باره آنان فرموده: (همانا الله می خواهد ناپاکی را از شما اهل اين خانه ببرد و شما را کاملا پاکيزه گرداند)[4].!

 

 و همان طور که می دانیم اهل بیت در این آیه همسران گرامی رسول الله صلی الله علیه و سلم و علی بن ابی طالب، فاطمه، حسن و حسین رضی الله عنهم اجمعین را شامل می شود به دلیل این حدیث عایشه رضی الله عنها که می فرماید: (یک صبح، رسول الله صلی الله علیه و سلم یک چادر پشمی سیاه ونقشداري را پوشیده بود، از خانه بیرون رفت. آنگاه حسن بن علی آمد. رسول الله صلی الله علیه و سلم او را زیر چادر گرفت. بعد از آن،حسین آمد وهمراه حسن وارد چادر شد. سپس فاطمه آمد ورسول الله صلی الله علیه و سلم او را نیز وارد چادر نمود، آنگاه علی آمد. رسول الله صلی الله علیه و سلم او را نیزوارد چادر نمود و فرمود: (إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا)[5]. و فاطمه و حسن و حسین رضی الله عنهم مستحق اند که جزوا ین آیه باشند زیرا اصل و نصب فرد از خویشاوندی قوی تر است.

 

و به راستی که اهل بیت این ویژگی و افضلیت را که الله تعالی به آنان داده بود به درستی و صحیح درک کردند و دانستند که این افضلیت نعمت و منتی از طرف الله کریم به آنان است که باید در مقابل این نعمت بزرگ حمد و سپاس بسیاری کنند. و این نقطه ی شروع صحبت های علی بن حسین بن زین العابدین است که می فرماید: (همانا من امیدوارم که الله تعالی به نیکوکاران ما دو برابر اجر دهد و می ترسم که به گناهکاران ما دو برابر گناهکاران دیگر جزا دهد).

 

همان طور که اهل سنت و جماعت نیز این افضلیت را به صورت صحیح و درست درک کرده اند و آن را جزو اصول عقاید خویش قرار داده اند. و بر همین اساس نیز فرزندان خویش را تربیت کرده اند و به همین دلیل است که هیچ یک از آنان را نمی بینیم مگر اینکه به این اهل بیت شریف محبت دارند و دور از هر گونه بغض و کینه نسبت به آنان هستند. و می دانند که نباید هرگز در این محبت غلو کنند زیرا اهل بیت هم مانند ما بشراند اما بسبب اطاعت از الله تعالی و خویشاوندی با رسول الله صلی الله علیه و سلم است که به این مقام و منزلت رسیده اند که اگر مطیع پروردگار نبودند به مجرد خویشاوندی هر گز به چنین مقامی دست نمی یافتند.

 

روزی حسن بن حسن بن علی به مردی گفت: (ما را دوست داشته باشید و زمانی که معصیتی کردیم بر ما بغض کنید، زیرا اگر الله تعالی به خاطر خویشاوندی با رسول الله صلی الله علیه و سلم بدون اطاعت از الله تعالی به کسی نفع می رساند به پدر و مادرش نفعی می رسد). و با سند صحیح نیز از علی بن حسین بن علی روایت شده که فرمود: (ای اهل عراق ما را به دوست بدارید اما دوستی که طبق اسلام باشد نه مانند دوست داشتن بت ها زیرا می ترسم محبت شما تبدیل به مایه ننگ و عار شود). 

 

منبع: www.burjes.com

مترجم: ام محمد

 


[1]ـ صحیح مسلم: " أَلَا أَيُّهَا النَّاسُ فَإِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ يُوشِكُ أَنْ يَأْتِيَ رَسُولُ رَبِّي فَأُجِيبَ، وَأَنَا تَارِكٌ فِيكُمْ ثَقَلَيْنِ: أَوَّلُهُمَا كِتَابُ اللهِ فِيهِ الْهُدَى وَالنُّورُ فَخُذُوا بِكِتَابِ اللهِ، وَاسْتَمْسِكُوا بِهِ. وَأَهْلُ بَيْتِي أُذَكِّرُكُمُ اللهَ فِي أَهْلِ بَيْتِي، أُذَكِّرُكُمُ اللهَ فِي أَهْلِ بَيْتِي".

[2]ـ صحیح بخاری: "ارْقُبُوا مُحَمَّدًا صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فِي أَهْلِ بَيْتِهِ".

[3]ـ صحیح بخاری و مسلم: "وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ، لَقَرَابَةُ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَحَبُّ إِلَيَّ أَنْ أَصِلَ مِنْ قَرَابَتِي".

[4]ـ احزاب:33: " إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّـهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا".

[5]ـ صحیح مسلم: "خَرَجَ النَّبِيُّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ غَدَاةً وَعَلَيْهِ مِرْطٌ مُرَحَّلٌ، مِنْ شَعْرٍ أَسْوَدَ، فَجَاءَ الْحَسَنُ بْنُ عَلِيٍّ فَأَدْخَلَهُ، ثُمَّ جَاءَ الْحُسَيْنُ فَدَخَلَ مَعَهُ، ثُمَّ جَاءَتْ فَاطِمَةُ فَأَدْخَلَهَا، ثُمَّ جَاءَ عَلِيٌّ فَأَدْخَلَهُ، ثُمَّ قَالَ: "إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا".


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟





خبرنامه