منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 491
بازديد کل : 2595849
 
   
مادر مومنان خديجه رضي الله عنها
صاحب اثر:   تاريخ درج مقاله:2015-05-17  تعداد بازديد:513
مادر مومنان خديجه بنت خويلد بن أسد بن عبد العزي بن قصي القرشية الأسدية رضي الله عنها نخستین همسر رسول الله صلى الله عليه وسلم و مادر فرزندان ايشان مي باشد، و اولين شخصى است كه به رسول الله صلى الله ...

مادر مومنان خديجه  رضي الله عنها

 

 مادر مومنان خديجه بنت خويلد بن أسد بن عبد العزي بن قصي القرشية الأسدية رضي الله عنها نخستین همسر رسول الله صلى الله عليه وسلم و مادر فرزندان ايشان مي باشد، و اولين شخصى است كه به رسول الله صلى الله عليه وسلم ايمان آورد.

 ایشان در مكه به دنيا آمد، مادرش فاطمه بنت زاندة نام داشت، و در بيت شرافت پرورش یافت، و پدرش خويلد بن أسد در جنگ الفجار از دنيا رفت.

اين بانوى بزرگوار قبل  از ازدواج با رسول الله صلى الله عليه وسلم با دو نفر از بزرگان قریش ازدواج كرده بودند، همسر اولش  أبو هالة بن زرارة بن النباش التميمي نام داشت که حاصل ازدواج آن ها دو فرزند به نام های هند و هالة  بود ، و همسر دوم او نیز عتيق بن عائذ بود که ثمره ی آن فرزندی به نام هند بن عتیق بود.

مادر مومنان خديجه رضي الله عنها در بين تجار مكه مقام بالايى داشت، تا جايى كه كاروان تجاری ايشان دائما در حال تجارت بين مكه و مدينه بود و هيچگاه متوقف نمی شد. ایشان برای تجارت، افرادی را استخدام ميكردند كه در بين اين افراد رسول الله صلى الله عليه وسلم نيز بود، تا اينكه در يكى از سفرهاى تجارى به شام رسول الله صلى الله عليه وسلم را همراه غلامش ميسره فرستاد، و زمانى كه ميسره از اين سفر بازگشت از اخلاق و امانتدارى و پاکی رسول الله صلی الله علیه وسلم به مادر مومنان  خبر داد ، پس ایشان مایل به ازدواج با رسول الله صلی الله علیه وسلم شدند و با ایشان ازدواج کردند و اين ازدواج سه سال قبل از بعثت رخ داد که رسول الله صلى الله عليه و سلم 25 ساله و خديجه رضي الله عنها 40 ساله بود. به این ترتیب اين زوج بزرگوار زندگی با شرافت و پاکی را شروع کردند و حاصل آن 6 فرزند به نامهای قاسم و عبدالله و زينب و ام كلثوم و رقيه و فاطمه بود.

خدیجه رضی الله عنها در زمان بعثت نقش بزرگی در پایدارى رسول الله صلى الله عليه وسلم ایفا کردند، زيرا الله تعالى عقل و شخصيت بزرگی به ایشان داده بود، همانگونه که در روایات آمده وقتى كه رسول الله صلى الله عليه وسلم براى اولين بار جبريل را ديد ترس او را فرا گرفت و نزد خديجه رضی الله عنها رفت و به او گفت:"زملوني زملوني" يعنى مرا بپوشان مرا بپوشان، و وقتی آرام گرفت به او  گفت:" لقد خشيت على نفسي" « نگران خودم شدم» و خديجه رضی الله عنها در جواب گفت: " كلا والله لا يخزيك الله أبداً ، فوالله إنك لتصل الرحم ، وتصدق الحديث ، وتحمل الكلّ ، وتكسب المعدوم ، وتقري الضيف ، وتعين على نوائب الحق "« به الله قسم که الله تو را هرگز خوار نخواهد کرد، چون تو شخصیتی هستی که صله ی رحم را به جا می آوری، در گفتار صادق هستی و مهمان را ارج می نهی، زحمت ديگران را به دوش می کشی، حق مظلوم را مى ستنانى و مصيبت دیدگان را کمک می کنی» (روایت بخاری).  

سپس ام المؤمنين نزد ورقة بن نوفل رفت تا به او خبر آمدن آخرين پیامبر را بدهد، و به این ترتیب خدیجه رضی الله عنها اولین فردى است كه به رسول الله صلی الله علیه وسلم  ايمان آورد و هيچ ترديدى در قبولى آن نداشت وهميشه پشتیبان رسول الله صلى الله عليه وسلم بود. و رسول الله صلی الله علیه وسلم در مقابل نیکی های او تا زمانی که ایشان در قید حیات بودند با زن دیگری ازدواج نکردند و زمانی که ازدنیا رفت رسول الله صلی الله علیه وسلم بسیار اندوهگین شد و هیچگاه اورا فراموش نکرد و همیشه از نیکی هایش می گفت. همانگونه که در حدیث آمده: " آمنت بي إذ كفر بي الناس ، وصدّقتني إذ كذبني الناس ، وواستني بمالها إذ حرمني الناس ، ورزقني الله عز وجل ولدها إذ حرمني أولاد النساء ).« ايمان آورد به من در حالی که ديگران کفر ورزیدند، تصدیقم کرد در حالی که دیگران مرا دروغگو می پنداشتند، وبا مالش مرا  یاری کرد در حالی که دیگران مرا محروم کردند، و الله فرزندانم  را  از او  قرار داد در حالی که ازهمسران دیگرم فرزندی نداشتم». (روایت احمد). و از وفاداری هاى رسول الله صلى الله عليه وسلم به ایشان اين بود كه هميشه به دوستانش نيكى ميكرد، همانطور كه در روايات آمده هرگاه رسول الله صلی الله علیه وسلم گوسفندی را ذبح ميكرد ابتدا به دوستان خديجه رضي الله عنها مى فرستاد. 

 رسول الله صلى الله عليه وسلم فضل ايشان را در حديث اينگونه ذكر كرده اند:" ( أفضل نساء أهل الجنة خديجة بنت خويلد ، وفاطمة بنت محمد، وآسية بنت مزاحم امرأة فرعون ، ومريم ابنة عمران رضي الله عنهن أجمعين )،«بهترین زنان در جنت خدیجه بنت خویلد و فاطمه بنت محمد و آسیه بنت مزاحم همسر فرعون و مریم بنت عمران می باشند».( روایت احمد). و همچنین فرمودند خديجه رضي الله عنها بهترين زن روى زمين در زمانش بود.

مادر مؤمنان خديجه رضي الله عنها در سن 25 سالگی، سه سال قبل از هجرت و قبل از معراج رسول الله صلى الله عليه وسلم چشم از جهان بستند .

 

الله تعالی از ایشان راضی و خشنود باد.  

 

منبع: اسلام ویب.


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه