منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 402
بازديد کل : 2595760
 
   
آيا صحيح هست كه مرده سلام ما را ميشنود و به قدرت خداوند روح آنها به قبر بر مي‌گردد
صاحب اثر: سایت جامع الفتاوای اهل سنت و جماعت   تاريخ درج مقاله:2013-03-26  تعداد بازديد:673
آيا صحيح هست كه مرده سلام ما را ميشنود و به قدرت خداوند روح آنها به قبر بر مي‌گردد شماره فتوى 1276 سايت جامع فتاوي اهل سنت و جماعت IslamPP.Com پرسش: در هنگام ورد به قبرستان به اموات سلام ميدهيم در احاديث آمده که مرده ها سلام ما را ميشنود وبه قدرت خداوند روح آنها به قبر برميگردد وجواب سلام کننده را ميدهند در اين مورد مختصري توضيح دهيد؟ پاسخ: الحمدلله، روايتى در سلام كردن به اهل قبور از پيامبر صلى الله عليه و سلم وارد شده است كه پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمود: " قولوا السلام علي

 

آيا صحيح هست كه مرده سلام ما را ميشنود و به قدرت خداوند روح آنها به قبر بر مي‌گردد

شماره فتوى 1276

سايت جامع فتاوي اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com

 

 

پرسش:

در هنگام ورد به قبرستان به اموات سلام ميدهيم در احاديث آمده که مرده ها سلام ما را ميشنود وبه قدرت خداوند روح آنها به قبر برميگردد وجواب سلام کننده را ميدهند در اين مورد مختصري توضيح دهيد؟

 

پاسخ:

الحمدلله،

 

روايتى در سلام كردن به اهل قبور از پيامبر صلى الله عليه و سلم وارد شده است كه پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمود: " قولوا السلام عليكم دار قوم مؤمنين ، وإنا إن شاء الله بكم لاحقون " (متفق عليه)، يعنى: " سلام بر شما اى سرزمين مؤمنان، و ما ان شاء الله به شما ملحق خواهيم شد "، و اين خطاب به اهل مقابر هست، يعنى آنها ميشنوند، و در حديثى ديگر آمده كه ميت جواب سلام زنده را ميدهد، پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمودند: " : ما من مسلم يمر على قبر أخيه كان يعرفه في الدنيا فيسلم عليه إلا رد الله عليه روحه حتى يرد عليه السلام" يعنى: " هيچ مسلمانى نيست كه بر قبر برادر (دينيش) كه او را در دنيا مشناخته رد ميشود و بر او سلام ميكند مگر اينكه خداوند روحش را به جسدش برميگرداند تا جواب سلامش را بدهد"، و اين دليل روشنى هست بر اينكه ميت سلام زنده را ميشنود و پاسخ ميدهد.

 

ولى اين روايات به اين معنا نيست كه ميت از اهل دنيا با خبر هستند، بلكه هر وقت خداوند بخواهد آنها را با خبر ميسازد، زيرا در حديث طولانى كه از پيامبر صلى الله عليه و سلم در مورد زندگانى بعد از مرگ وارد شده است پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمود: " ...فيأتون به أرواح المؤمنين - يعني الذين ماتوا قبله - فلهُم أشدُّ فرحاً به من أحدكم بغائبه يقدم عليه، فيسألونه: ماذا فعل فلان؟ ماذا فعل فلان؟ فيقولون: دعوه، فإنه كان في غمِّ الدنيا، فإذا قال: أما أتاكم؟ قالوا: ذُهب به إلى أمه الهاوية... (صحيح - روايت منسائى و حاكم)، يعنى: " ... پس (ارواح مردگان مؤمن پس از مرگشان) ميآيند نزد ارواح مؤمنان (كه قبلا مرده اند) و آنها (در اين ملاقات) خيلى خوشحالتر از كسانى ميشوند كه يك مسافر به اهلش برگردد، و به اين مرده ميگويند: فلان و فلان چكار كردند (يعنى حال و احوال زندگان را از اين تازه مرده ميپرسند)، سپس ميگويند: او را رها كنيد زيرا تازه از هم و غم دنيا نجات يافته، تا آنجاييكه از شخصى سؤال ميكنند، و اين ميت ميگويد كه او قبلا مرده مگر نزد شما نيامد؟ ملائكه در پاسخ ميگويند: او را به دوزخ بردند (لذا با ارواح مؤمنان نتوانست ملاقات كند) ..."، و اين روايت و برخى روايات ديگر نشاندهنده اينست كه ميت از حال و احوال زنده ها خبر ندارد مگر اينكه خداوند متعال آنها را با خبر كند.

 

گذشته از اين، اگر خداوند متعال ميت را از حال و احوال زنده ها با خبر كند، معنايش اين نيست كه او آزادانه ميتواند براى شخص زنده شفاعت كند و يا واسطه شود تا دعاى زنده قبول گردد، زيرا ميت عملش منقطع شده و ديگر كارى از دستش ساخته نيست، چه پيامبر باشد و چه كسى ديگر، و اگر كسى از ميت چيزى طلب كند و به او متوسل شود كه مشكلاتش حل كند از شرك اكبر به شمار ميرود يعنى آن شخص از دائره اسلام خارج ميشود زيرا هيچ فرقى با طلب كردن از بت را ندارد زيرا هم بت و هم ميت هيچ كارى از دستشان بر آورده نيست.


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه