منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 451
بازديد کل : 2595809
 
   
عمرو بن جموح رضی الله عنه
صاحب اثر: منیر محمد غضبان ترجمه: عمر قادری  تاريخ درج مقاله:2013-03-13  تعداد بازديد:483
عمرو بن جموح لنگان لنگان راهی احد شد و از خدا خواست که به جای برگشتن به خانه، او را به عنوان شهید بپذیرد. او همراه فرزندش خلاد و برادرزنش، عبدالله بن عمرو بن حرام شهید شد. هند دختر عمرو بن حرام و همسر عمرو بن جموح جنازه ی آنان را بر شتری حمل کرد و به سوی مدینه به راه افتاد. ام المومنین که همراه تعدادی از زنان به احد می رفت و (در حالی که مسلمانان هنوز شکست نخورده بود) به او رسید، از او پرسید: از احد چه خبر، هند گفت: رسول خدا سالم است و هر مصیبتی در کنار سلامتی پیامبر آسان است، خداوند تعدادی از

 

عمرو بن جموح لنگان لنگان راهی احد شد و از خدا خواست که به جای برگشتن به خانه، او را به عنوان شهید بپذیرد.
او همراه فرزندش خلاد و برادرزنش، عبدالله بن عمرو بن حرام شهید شد. هند دختر عمرو بن حرام و همسر عمرو بن جموح جنازه ی آنان را بر شتری حمل کرد و به سوی مدینه به راه افتاد.
ام المومنین که همراه تعدادی از زنان به احد می رفت و (در حالی که مسلمانان هنوز شکست نخورده بود) به او رسید، از او پرسید: از احد چه خبر، هند گفت: رسول خدا سالم است و هر مصیبتی در کنار سلامتی پیامبر آسان است، خداوند تعدادی از مسلمانان را به عنوان شهید برگزید… عایشه گفت: اینان کیستند که بر شتر حمل کرده ای؟ گفت: برادرم عبدالله، پسرم خلاد و همسرم عمرو بن جموح.
ام المومنین گفت: آنان را کجا می بری؟ هند پاسخ داد: آنان را به مدینه می برم تا دفنشان کنم. سپس به شتر حل(اسم صوت برای راندن شتر) گفت، اما شتر زانو زد. ام المومنین گفت:شاید به سبب بار سنگینش باشد. هند گفت: من چنین گمان نمی کنم، زیرا بار دو شتر را حمل می کند و مسأله چیز دیگری است. بار دیگر حل گفت، شتر به پا خواست ، روی به سوی احد چرخاند و به سوی احد برگشت.
هند به سرعت رهسپار احد شد و خبر را به پیامبر رساند، پیامبر فرمود: این شتر مامور است، عمر قبل از آمدن به احد چیزی نگفته است؟ هند گفت: او هنگامی که از مدینه به سوی احد به راه افتاد از خدا خواست که جنازه ی او را به مدینه برنگرداند و به عنوان شهید او را بپذیرد! پیامبر فرمود: به همین خاطر است که شتر به مدینه برنمی گردد. ای گروه انصار اینک بدانید که در میان شما کسانی وجود دارند که چنان چه خدا را سوگند دهند، خداوند سوگند آن ها را برآورده می کند و عمرو بن جموح یکی از آنان است. ای هند! فرشتگان هنوز هم بر جنازه ی برادرت گرد آمده اند و او را رد سایه ی خود قرار داده اند و منتظرند که ببینند کی و کجا به خاک سپرده می شود.
پیامبر همان جا آنان را به خاک سپرد و به هند فرمود: شوهر و برادر و پسرت در بهشت رفیق خواهند بود. هند گفت: ای پیامبر پیش خدا برای من دعا کن که من را از جمله ی آنان قرار دهد.


منبع: خط مشی سیاسی در سیره نبوی
تالیف: منیر محمد غضبان
ترجمه: عمر قادری


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه