منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 284
بازديد کل : 2569440
 
   
لطفا محکم ترين دليل برتري مذهب تسنن را بر مذهب تشيع بيان فرماييد.
صاحب اثر: مهتدون  تاريخ درج مقاله:2011-12-24  تعداد بازديد:580
اهل سنت معتقد است که الله تعالي دين خود را حفظ مي کند و امکان ندارد زحمات پيامبرش بعد از بيست و سه سال به هدر رود.

 

ايا پاسخ سوالاتي نظيرسوال ذيل را مي توان از اين سايت گرفت؟ اگز پاسخ مثبت است لطفا جواب انرا مرقوم فرماييد. در غير اينصورت خواهشمنداست ادرس سايتي که جوابگوي اينگونه سوالات است را به ادرس ايميل من بفرستيد. متشکرم

سوال: لطفا محکم ترين دليل برتري مذهب تسنن را بر مذهب تشيع بيان فرماييد. با ارزوي موفقيت براي شما  

الحمدلله،

جواب اين سوال را نمي توان در چند سطر يا صفحه نوشت و نياز به فهم مسائل زيادي است. ولي آنچه که مي توان بطور خيلي مختصر گفت اينست که اهل سنت و جماعت راه و روش و اصول عقيده و همينطور فقه خود را از پيامبر و فرستاده الله تعالي مي گيرد و بنابراين قول و ادعايي از هر شخصي با هر مرتبه اي (چه خليفه و يا صحابي و يا اهل بيت) را قبول نمي کند مگر اينکه براي ادعا و نظر خود دليل واضح و صريح از قرآن و حديث نبوي داشته باشد.و بر همين اساس اخذ عقيده اي صحيح و پاک و خالي از هر نوع داخل شدن نظريات ساير انسانها در آن تضمين مي شود و شخص مي تواند مطمئن شود که آنچه که به آن اعتقاد دارد همانست که خدايش بدان امر کرده است.

و بر طبق اين اعتقاد هيچکس بجز انبيا معصوم نيستند و قول و گفته هرکسي بجز الله و رسولش را هم احتمال خطا مي دهد و هم احتمال صحت را نيز برايش در نظر مي گيرد.زماني صحيح است که قول خود را مستدل به فرمان خدا و پيامبرش نمايد در غير اينصورت قول وي شرع و دين نيست حال از سوي هر شخصي که باشد.

پس اهل سنت يعني طبق سنت پيامبر خداوند عمل نمودن و پيامبر نيز بدون اذن الله تعالي حق ندارد تشريع نمايد چنانکه قرآن در مورد پيامبر صلي الله عليه وسلم مي فرمايند:

« وَمَا يَنطِقُ عَنِ الْهَوَى * إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَى»(نجم 3-4)

يعني: و (محمد)هرگز از روى هواى نفس سخن نمى‏گويد!آنچه مى‏گويد چيزى جز وحى که بر او نازل شده نيست!

و نيز اهل سنت پيرو کساني است که الله تعالي از آنها راضي است (يعني ياران پيامبر)و وعده داده است که از پيروان آنها راضي خواهد بود:

« وَالسَّابِقُونَ الأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالأَنصَارِ وَالَّذِينَ اتَّبَعُوهُم بِإِحْسَانٍ رَّضِيَ اللّهُ عَنْهُمْ وَرَضُواْ عَنْهُ وَأَعَدَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي تَحْتَهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ » ( توبه 100)

يعني: پيشگامان نخستين از مهاجرين و انصار، و کسانى که به نيکى از آنها پيروى کردند، خداوند از آنها خشنود گشت، و آنها (نيز) از او خشنود شدند؛ و باغهايى از بهشت براى آنان فراهم ساخته، که نهرها از زير درختانش جارى است؛ جاودانه در آن خواهند ماند؛ و اين است پيروزى بزرگ!

 

اهل سنت گمان نمي کند که زحمات افضل بشر و معلم انسانها، کسي که خداوند او را بر تمامي انبيا و انسانها فضيلت داده است، بر باد رفته و تمامي ياراني که بعد از بيست و سه سال پرورش و تربيت نمود همگي العياذبالله بجز چند نفر انگشت شمار از دين برگشتند چنانکه شيعه مي گويد و لذا گمان دارند که آنها افضل خلايق بعد از پيامبران هستند ولي با اين وجود در مورد آنها نيز غلو نمي کند و برخلاف شيعه که اهل بيت را معصوم مي دارند، اهل سنت ياران پيامبر را معصوم ندانسته و احتمال خطا را از آنها دور نمي سازد.

اهل سنت هم ياران پيامبر صلي الله عليه وسلم را مومن و دوست مي دارد و هم اهل بيت ايشان را ارج نهاده و دشمنان آنها را دشمنان پيامبر محسوب مي کنند ولي در حق هر دو با انصاف رفتار مي کند و شان هيچکدام را پايينتر از حد خود نمي آورند و در موردشان غلو و زياده روي نکرده و احتمال خطا را از آنها دور نمي سازند زيرا وحي به نبر صحابه و نه بر اهل بيت نازل نشده تا فکر کنيم آنها از جانب الله سخن مي گويند و بنابراين گفته هايشان بدون بروبرگرد قبول شود.

 

اهل سنت معتقد است که الله تعالي دين خود را حفظ مي کند و امکان ندارد زحمات پيامبرش بعد از بيست و سه سال به هدر رود و لذا اگر واقعا چنانکه شيعه گمان مي برد که پيامبر در غدير خم علي رضي الله عنه را جانشين خود کرده است پس چرا در اواخر عمر مبارکشان علي رضي الله عنه را بعنوان پيش نماز مومنان قرار نداد بلکه ابوبکر را مامور پيش نماز شدن مسلمانان کرد و چرا در اواخر عمر و بعد از ماجراي غدير حتي يکبار هم از ولايت علي بعد از خودشان چيزي نگفتند در حاليکه طبيعتا مي بايست جهت اطمينان بارها اين موضوع را به اطافيان خود گوش زد مي نمودند.

براي اطلاع بيشتر در مورد عقيده اهل سنت و دلايل قاطع اعتقادادشان مي توانيد به کتابهاي عقيده و اصول ايمان اهل سنت مراجعه نماييد.يا در سايت عقيده (Aqeedeh.Com) و نوار اسلام (Islamtape.Com) کتابهاي مذکور را دانلود کنيد.

 

والله اعلم

وصلي الله وسلم علي محمد و علي آله و اتباعه الي يوم الدين


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه