منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 666
بازديد کل : 2599558
 
   
چگونه مي توانم راه مستقيم و راست را از بين گروه ها و فرقه ها انتخاب کنم؟
صاحب اثر: سایت جامع فتاوای اهل سنت   تاريخ درج مقاله:2013-01-22  تعداد بازديد:591
انتخاب مسير بسيار آسان است و الله تعالي آنرا براي تمامي انسانها ساده و هموار نموده است. فراموش نکنيم که الله تعالي پيامبرش را مبعوث نمود و به وي قرآن عطا کرد تا بوسيله ي آن قرآن انسانها را به سمت مسير هدايت سوق دهد. بنابراين وظيفه شما و تمامي انسانها اينست که کتاب الله را بخوانند و احکام آنرا اجرا کنند...

 

انتخاب مسير بسيار آسان است و الله تعالي آنرا براي تمامي انسانها ساده و هموار نموده است. فراموش نکنيم که الله تعالي پيامبرش را مبعوث نمود و به وي قرآن عطا کرد تا بوسيله ي آن قرآن انسانها را به سمت مسير هدايت سوق دهد. بنابراين وظيفه شما و تمامي انسانها اينست که کتاب الله را بخوانند و احکام آنرا اجرا کنند.
در قرآن به انسانها امر شده است که از خداوند و پيامبرش بدون چون و چرا اطاعت کنند :
«قُلْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَالرَّسُولَ فإِن تَوَلَّوْاْ فَإِنَّ اللّهَ لاَ يُحِبُّ الْكَافِرِينَ»(آل عمران 32)
يعني: (اي محمد)بگو: «از خدا و فرستاده (او)، اطاعت کنيد! و اگر سرپيچى کنيد، خداوند کافران را دوست نمى‏دارد.»
«وَأَطِيعُواْ اللّهَ وَالرَّسُولَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ»(آل عمران 132)
بنابراين راه هدايت جز اطاعت از خدا و رسولش نيست و اگر احيانا کسي با تعقل و تفکر خود راهي جز اين را برگزيند جزو زيانمندان خواهد بود و در قيامت معذور نيست.
قرآن راه راست را پيروي نمودن از رسول الله صلي الله عليه وسلم معرفي نموده است و پيروي نمودن از ايشان يعني پيروي کردن از فرمايشات گهربارشان - يعني احاديث و سنت نبوي، زيرا احاديث نبوي بنوعي وحي هستند چراکه پيامبر بدون اجازه الله تعالي نمي تواند تشريع نمايند و لذا تمامي آنچه که بدان امر نموده است، مورد تاييد الله تعالي است. چنانکه قرآن بدان شهادت داده است:
«وَمَا يَنطِقُ عَنِ الْهَوَى * إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَى»(نجم 3-4)
يعني:و (پيامبر) هرگز از روى هواى نفس سخن نمى‏گويد!آنچه مى‏گويد چيزى جز وحى که بر او نازل شده نيست!
و نيز الله تعالي به پيامبرش دستور داده است که قرآن را براي مردم روشن و تبيين نمايد و تبيين پيامبر همان احاديث وي است:
«وَأَنزَلْنَا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ»(نحل 44)
يعني: و ما اين ذکر [= قرآن‏] را بر تو نازل کرديم، تا آنچه به سوى مردم نازل شده است براى آنها روشن سازى؛ و شايد انديشه کنند!
پس راه هدايت ،اطاعت از قرآن و احاديث صحيح نبوي است و نمونه کسانيکه از اين دو اطاعت کردند و بخاطر آن الله تعالي از آنها راضي شد،صحابه و ياران پيامبر صلي الله عليه وسلم بودند تا جايي که خداوند در قرآن کساني را که در احسان پيرو صحابه هستند را نيز به رضايت خود وعده داده است:
«وَالسَّابِقُونَ الأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالأَنصَارِ وَالَّذِينَ اتَّبَعُوهُم بِإِحْسَانٍ رَّضِيَ اللّهُ عَنْهُمْ وَرَضُواْ عَنْهُ وَأَعَدَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي تَحْتَهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ»(توبه 100)
يعني: پيشگامان نخستين از مهاجرين و انصار، و کسانى که به نيکى از آنها پيروى کردند، خداوند از آنها خشنود گشت، و آنها (نيز) از او خشنود شدند؛ و باغهايى از بهشت براى آنان فراهم ساخته، که نهرها از زير درختانش جارى است؛ جاودانه در آن خواهند ماند؛ و اين است پيروزى بزرگ!
پس تا الان مسير هدايت تبعيت از قرآن و احاديث نبوي و نيز پيروي کردن از ياران پيامبر صلي الله عليه وسلم در نيکي ، شد و اين همان راه و مسيري است که الله تعالي بخاطر آن بهشت را مستحق بندگانش مي سازد تا بر کسي حجتي نماند.
پس توصيه مي شود که به مطالعه قرآن و احاديث صحيح نبوي بپردازيد و قبل از هرچيزي بايد توحيد الله تعالي را داشته باشيد و از گرويدن به اشخاص و انسانهاي ديگر پرهيز نماييد زيرا آن اوليا و امامان خود نيز همانند ما انسانهايي بودند که آزمايش شدند و وقت خود را صرف اينکه امام فلاني چکار کرد و چکار شد و چرا اينطور شد، ننماييد که هيچ سودي برايتان ندارد بلکه مطالعه قرآن و احاديث نبوي راه را به ما نشان مي دهد.آن امامان هر چه بودند، رفتند و اعمال آنها به ما مربوط نمي شود و بخاطر آن نيز در قيامت از ما سوال نمي شود:
«تِلْكَ أُمَّةٌ قَدْ خَلَتْ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَلَكُم مَّا كَسَبْتُمْ وَلاَ تُسْأَلُونَ عَمَّا كَانُوا يَعْمَلُونَ»(بقره 134)
يعني: آنها امتى بودند که درگذشتند. اعمال آنان، مربوط به خودشان بود و اعمال شما نيز مربوط به خود شماست؛ و شما هيچ‏گاه مسئول اعمال آنها نخواهيد بود.

والله اعلم
وصلي الله وسلم علي محمد و علي آله و اتباعه الي يوم الدين
سايت جامع فتاواي اهل سنت و جماعت
IslamPP.Com


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه