منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 659
بازديد کل : 2599551
 
   
آیا فقر خانواده می تواند مانع فریضه جهاد باشد؟
صاحب اثر: سایت جامع فتاوای اهل سنت   تاريخ درج مقاله:2013-01-08  تعداد بازديد:568
آيا وابستگي خانواده و اميد خانواده از لحاظ مالي براي ترک قتال في سبيل الله در عراق و افغان و ... عذر محسوب ميشود؟ من و خانواده ام در گذشته در فقر شديد به سر ميبرديم همين انگيزه اي قوي براي ادامه تحصيلم شد بعد گذشت چند سال به فضل خدا در رشته اي عالي ادامه دادم و تصميم داشتم و دارم تا دکترا و بالاتر پيش بروم الان به فضل خداوند از فقر نجات پيدا کرده ايم اما هنوز پدرم بدهکار و نيازمند است و من چيزي به پايان ليسانسم نمانده و ميخواستم براي فوق بخوانم و خانواده بسيار به من اميد مالي دارند آيا اين عذر..

 

آيا وابستگي خانواده و اميد خانواده از لحاظ مالي براي ترک قتال في سبيل الله در عراق و افغان و ... عذر محسوب ميشود؟ من و خانواده ام در گذشته در فقر شديد به سر ميبرديم همين انگيزه اي قوي براي ادامه تحصيلم شد بعد گذشت چند سال به فضل خدا در رشته اي عالي ادامه دادم و تصميم داشتم و دارم تا دکترا و بالاتر پيش بروم الان به فضل خداوند از فقر نجات پيدا کرده ايم اما هنوز پدرم بدهکار و نيازمند است و من چيزي به پايان ليسانسم نمانده و ميخواستم براي فوق بخوانم و خانواده بسيار به من اميد مالي دارند آيا اين عذر محسوب ميشود؟ ميدانم رزق در دست خداوند است اما اين تصميم سبب و وسيله محسوب ميشود.

الحمدلله،

اولا اينكه شما در فكر جهاد في سبيل الله هستيد در واقع از نشانه هاى ايمان است، زيرا پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمودند:

" من مات ولم يغزُ ولم يحدث نفسه بالغزو، مات على شعبة من نفاق " (روايت مسلم)

" هر كسى كه بميرد در حالى كه جهاد نكرده باشد و يا در نفس خود فكر و نيت جهاد نداشته باشد در يكى از شعبه هاى نفاق مرده است ."

و هر فرد مسلمانى بايد به فكر جهاد و شهادت در راه خدا باشد، همانطور كه پيامبر اسلام صلى الله عليه و سلم نيز اميدش جهاد و شهادت در راه خداوند متعال بود و ميگفت: " لوددت أن أغزو في سبيل الله ثم أقتل ثم أغزو فأقتل ثم أغزو فأقتل ثم أغزو فأقتل " (متفق عليه)

" دوست داشتم كه در راه خدا جهاد كنم و سپس كشته شوم و دوباره جهاد كنم و دوباره كشته شوم و دوباره جهاد كنم و دوباره كشته شوم ."

و اگر كسى خالصانه نيت جهاد داشته باشد و از خداوند متعال طلب كند، خداوند متعال از روى فضل و بخشش فضل شهيد را به او عطا خواهد كرد، زيرا پيامبر صلى الله عليه و سلم فرموند: " من سأل الله الشهادة بصدق بَلَّغَهُ الله منازل الشهداء وإن مات على فراشه " (روايت مسلم)

" هر كسى كه صادقانه از خداوند طلب شهادت كند، خداوند او را به مرتبه شهداء خواهد رساند، گر چه در بستر مرگش نيز بميرد ".

اما در مورد جهاد، اگر جهاد فرض عين باشد، مثلا دشمن وارد كشورش شده باشد، بر هر كسى در آن كشور واجب ميشود كه جهاد كند و نيازى به اجازه والدين و يا طلبكارش نيست، ولى اگر جهاد فرض كفايه باشد، بايد از والدين و همچنين طلبكارش براى خروج به جهاد اجازه بگيرد، زيرا پيامبر صلى الله عليه و سلم در مورد كسى كه اجازه خروج براى جهاد خواست به او فرمود كه: " آيا والدينت زنده هستند؟" آن مرد گفت: " بله"، پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمود: " برگرد و در خدمت آنها جهاد كن" (متفق عليه)

در ضمن، جهاد فقط منحصر به جنگ با كفار نيست، بلكه مراتب ديگرى نيز وجود دارد كه جهاد محسوب ميشود، مثلا پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمودند: : " الساعي على الأرملة والمسكين كالمجاهد في سبيل الله " (متفق عليه)، يعنى: " سعى كردن در خدمت زن بيوه و مسكين، مانند مجاهد در راه خداست"

بنابراين اگر پدر شما فقير باشد و شما در خدمت او بشتابيد و بر او انفاق كنيد و خرجيش را فراهم كنيد اين خود نيز نوعى جهاد هست.

و ابن قيم الجوزيه در كتابش "زاد المعاد" 14 مورد جهاد را نقل كرده است، كه يكى از انها جنگ با كفار ميباشد.

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه