منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 1218
بازديد کل : 2584511
 
   
بدعت عيد غدير خم
صاحب اثر: نوار اسلام   تاريخ درج مقاله:2013-01-07  تعداد بازديد:313
(18 ذي الحجه 352 ه – 10 ژانويه 964 م.) اين بدعت نامبارك بوسيله امير معزالدوله بويهي شيعي رافضي گذاشته شد. سه برادر فرزندان بويه كه اهل ديلم در گيلان- شمال ايران- بودند به نامهاي علي و حسن و احمد از اوضاع پريشان ايران در اوائل قرن چهارم استفاده كرده و ايران را مسخر خود كردند. احمد به بغداد لشكر كشيد و خليفه عباسي را تحت فرمان خود آورد و از خليفه براي خود لقب معزالدوله گرفت. از آن پس خلافت عباسي بازيچه دست آل بويه شدو خليفه هيچ گونه اختياري از خود نداشت. در روز 18 ذي الحجه سال 352

 

(18 ذي الحجه 352 ه – 10 ژانويه 964 م.)


اين بدعت نامبارك بوسيله امير معزالدوله بويهي شيعي رافضي گذاشته شد. سه برادر فرزندان بويه كه اهل ديلم در گيلان- شمال ايران- بودند به نامهاي علي و حسن و احمد از اوضاع پريشان ايران در اوائل قرن چهارم استفاده كرده و ايران را مسخر خود كردند. احمد به بغداد لشكر كشيد و خليفه عباسي را تحت فرمان خود آورد و از خليفه براي خود لقب معزالدوله گرفت. از آن پس خلافت عباسي بازيچه دست آل بويه شدو خليفه هيچ گونه اختياري از خود نداشت. در روز 18 ذي الحجه سال 352 امير معز الدوله دستور داد كه خيابانهاي بغداد را آذين بندي كنند و جشن گرفته و پايكوبي كنند. مثل ساير اعياد شب، بازار باز باشد و به دروازه هاي بغداد آتش برافروزند و آواز دهل از هر كوي و برزن بغداد برخاست.

داستان غدير خم كه در مسند امام احمد و ساير مسانيد مذكور است. مخلص آن اين است كه رسول خدا صلي الله عليه و سلم در بازگشت از حجه الوداع مردم را در وادي خم جمع كرده و در جمع آنها فرمود: «هر كس كه من مولاي اويم علي هم مولاي اوست.» اين حديث با اين روايت به نقل از براء بن عازب و زيدبن ارقم و بريده اسلمي صحيح است. اين حديث از طرق زيادي روايت شده ولي بسياري از رواياتي كه در اين خصوص وارد شده، كذب است. از جمله آن روايت كذبي كه خطيب بغدادي در تاريخ خود آورده كه: «كسي كه روز 18 ذي الحجه را روزه بگيرد، روزه 60 ماه در نامه اعمال وي نوشته مي شود.»

تا كنون اين بدعت ناپسند در عراق و ساير مناطق شيعه نشين جشن گرفته مي شود.


مترجم: ابو يحيي
مصدر: سايت نواراسلام


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه