منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 407
بازديد کل : 2539335
 
   
کتب سته: صحيحترين كتب اهل سنت
صاحب اثر: نوار اسلام   تاريخ درج مقاله:2012-07-05  تعداد بازديد:300
كتابهاى صحاح ستة صحيحترين كتب اهل سنت هستند و هر شش نويسنده اين كتابها از اهل فارس بوده اند، و اين نشاندهنده معجزه پيامبر اكرم صلى الله عليه و سلم هست كه دست مباركشان را روى سلمان فارسى گذاشت و فرمودند: " لَوْ كَانَ الْإِيمَانُ عِنْدَ الثُّرَيَّا لَنَالَهُ رِجَالٌ مِنْ هَؤُلَاءِ " (متفق عليه)، يعنى: " اگر ايمان در ستاره ثريا بود مردانى از اينها (يعنى اهل فارس) به آن دست مييافتند"...

كتابهاى صحاح ستة صحيحترين كتب اهل سنت هستند و هر شش نويسنده اين كتابها از اهل فارس بوده اند، و اين نشاندهنده معجزه پيامبر اكرم صلى الله عليه و سلم هست كه دست مباركشان را روى سلمان فارسى گذاشت و فرمودند: " لَوْ كَانَ الْإِيمَانُ عِنْدَ الثُّرَيَّا لَنَالَهُ رِجَالٌ مِنْ هَؤُلَاءِ " (متفق عليه)، يعنى: " اگر ايمان در ستاره ثريا بود مردانى از اينها (يعنى اهل فارس) به آن دست مييافتند".
و بطور خلاصه صحاح ستة و نويسنده آنها عبارتند از:
1- صحيح بخارى، كه امام محمد بن اسماعيل بخارى آنرا جمع آورى نمود، و در سال 194 هجرى در بخارى متولد شد، و بخارى در امرزمان تابع فارس بود، و اين كتاب صحيحترين كتاب بر روى زمين بعد از قرآن كريم ميباشد، و امام بخارى نهايتا در سمرقند در سال 256 هجرى در سن 62 سالگى درگذشت، رحمة الله عليه، و اين كتاب مشتمل بر تقريبا 7397 حديث با مكرر ميباشد، و 2602 حديث بدون مكرر.
2- صحيح مسلم، كه امام مسلم بن حجاج نيشاپورى آنرا جمع آورى نمود، و در سال 204 هجرى در نيشابور متولد شد، و جالب اينست كه در همان روزى كه امام شافعى در گذشته بود (يعنى سال 204 هجرى) امام مسلم نيشاپورى متولد شد ! و نهايتا در سال 261 هجرى در سن 57 سالكى در شهر نصر آباد نزديك نيشاپور درگذشت، رحمة الله عليه. و اين كتاب مشتمل بر تقريبا 7275 حديث با مكرر ميباشد، و 4000 حديث بدون مكرر.
3- سنن نسائى، كه امام أحمد بن شعيب نسائي آنرا جمع آورى نمود، و در سال 215 هجرى در شهر نسا در خراسان متولد شد، و نهايا در سال 303 هجرى در سن 88 سالگى در دمشق درگذشت.
4- سنن ابو داود، كه امام أبو داود سجستاني آنرا جمع آورى نمود، و در سال 202 هجرى در سجستان به دنيا آمد، و نهايتا در سال 275 هجرى و در سن 73 سالگى در بصره درگذشت. كتابش مشتمل بر تقريبا 4800 حديث هست.
5- سنن ترمذى، كه امام أبو عيسى محمد ترمذي آنرا جمع آورى نمود، و در سال 209 هجرى در شهر ترمذ متولد شد، و نهايتا در سال 279 هجرى در سن 70 سالگى در گذشت.
6- سنن ابن ماجة، كه امام محمد بن يزيد ابن ماجة قزوينى آنرا جمع آورى نمود، و در سال 209 هجرى در قزوين متولد شد، و نهايتا در سال 64 سالگى در ماه مبارك رمضان در سال 273 هجرى درگذشت، اين كتاب تقريبا مشتمل بر 4341 حديث ميباشد.


والله اعلم
وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین
سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت
IslamPP.Com

 


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه