منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 765
بازديد کل : 2624277
 
   
چگونه مي توان ياد و خاطره امام حسين(ع) را زنده نگه داشت؟
صاحب اثر: مهتدون  تاريخ درج مقاله:2011-12-25  تعداد بازديد:464
ما اهل سنت و جماعت تابع راه و روش و برنامه و احکام خدا و رسول خدا صلي الله عليه وسلم هستيم ولاغير.. پس ماداميکه آن دو امر نکرده باشند ما نيز انجام نمي دهيم هرچند که اهل بدعت از آن ناخرسند باشند و ما امام حسين و بقيه ي اهل بيت ايشان رضي الله عنهم اجمعين را دوست داريم چون پيامبر صلي الله عليه وسلم نسبت به اهل بيت سفارش نموده اند و لذا محبت اهل بيت را جزو ايمان مي دانيم و بدون آن ايمان ناقص است.

 

چگونه مي توان ياد و خاطره امام حسين(ع) را که براي نجات دين جدش قيام کرد وباعث افشاي چهره واقعي حکام اموي شد، زنده نگه داشت؟ 

الحمدلله،

اولا لازم به تذکر است که نوشتن حرف (ع) يا (ص) و امثال آنها بعنوان حروف اختصاري (عليه السلام) و (صلي الله عليه وسلم) جايز نيست و بلکه حرام يا مکروه است. از اينرو جايز نيست که نوشت: امام حسين (ع)! بلکه اين نوعي جفا در حق ايشان است که نويسنده گاهي چندين سطر و صفحه را مي نويسد اما از نوشتن کامل دعاي (عليه السلام) عاجزانه عمل مي کند! بنابراين نوشتن حروف اختصاري بعنوان دعاهاي رايج جايز نيست و بلکه بايد نوشت: امام حسين عليه السلام يا پيامبر صلي الله عليه وسلم و ...

اما در مورد سؤال:

در شريعت اسلام توصيه يا دستور يا سفارشي نشده است تا ما مسلمانان ياد و خاطره ي پيشينيان را هرسال گرامي و يادآوري کنيم. هيچ دليلي از قرآن يا احاديث صحيح نبوي بر اين امر وارد نشده است، بنابراين اعمالي را که امروزه اهل بدعت در مورد واقعه ي کربلا انجام مي دهند و هرسال در ماه محرم اعمال و برنامه هايي اجرا مي کنند تا به قول خود يادآوري واقعه ي کربلا را کرده باشند همگي مردود و باطل هستند زيرا اين اعمال در اسلام امر نشده است و پيامبر صلي الله عليه وسلم مي فرمايند: ‏«من عملَ عملاً ليس عليه أمرنا فهو ردّ». (مسلم)‏

‏«هرکس عملي انجام دهد که مطابق دستور ما (سنت ما) نباشد، مردود است».‏

آنچه که بر ما لازمست، مطالعه ي سرگذشت پيشينيان و درس و عبرت آموزي از آنهاست، نه آنکه براي آن وقايع مراسم و برنامه ي خاصي داشته باشيم و اقدام به لعن و نفرين دسته اي و تمجيد دسته اي ديگر نمود.. اين اعمال هيچ اصل و اساسي در دين ندارند بجز آنکه بايستي مطالعه نمود تا عبرت گرفت و اگر راه خطا رفته اند ما تکرار نکنيم و اگر راه صواب رفته اند ما نيز تبعيت کنيم، همين..

زيرا اگر قرار باشد که يادآوري و يادبود خاطره ي وقايع تاريخي را انجام دهيم، پس وقايع بسياري در تاريخ روي دادند که از واقعه ي کربلا مهمتر بودند مانند غزوات پيامبر صلي الله عليه وسلم از جمله غزوه ي احد و خيبر و شهادت مظلومانه عثمان رضي الله عنه و .. مثلا در جنگ احد حمزه رضي الله عنه شهيد شدند ولي هرگز بعد از شهادت ايشان نه پيامبر صلي الله عليه وسلم و نه ابوبکر و عمر و عثمان و علي رضي الله عنهم هيچکدام برايشان بمانند اعمالي که امروزه اهل بدعت براي امام حسين رضي الله عنه انجام مي دهند نکردند.. و ما اهل سنت هرگز جايز ندانسته ايم تا بمانند و روش اهل بدعت واقعه ي احد و شهادت عثمان رضي الله عنه را زنده نگهداريم و بلکه سعي کرده تا اين وقايع را مطالعه و عبرت بگيريم و نيازي به برنامه هاي بيشتر نيست.

بنابراين بر طبق شريعت اسلام زنده نگهداشتن وقايع تاريخي به آن شيوه اي که اهل بدعت هرسال انجام مي دهند نه تنها جايز نيست و بلکه حرام است و هيچ اصلي در قرآن و احاديث صحيح ندارند مگر در روايات دروغ خود اهل بدعت که هميشه براي توجيه اعمال خود به روايات ضعيف و دروغ پناه مي برند و بوسيله ي آن روايت عوام الناس را فريب داده و توجيه مي کنند!

 

ما اهل سنت و جماعت تابع راه و روش و برنامه و احکام خدا و رسول خدا صلي الله عليه وسلم هستيم ولاغير.. پس ماداميکه آن دو امر نکرده باشند ما نيز انجام نمي دهيم هرچند که اهل بدعت از آن ناخرسند باشند و ما امام حسين و بقيه ي اهل بيت ايشان رضي الله عنهم اجمعين را دوست داريم چون پيامبر صلي الله عليه وسلم نسبت به اهل بيت سفارش نموده اند و لذا محبت اهل بيت را جزو ايمان مي دانيم و بدون آن ايمان ناقص است.

 

حال ذکر اين مطالب نيازي به مراسمات و برنامه ها و بزرگداشت ايام واقعه و ... ندارد.

 

والله اعلم

وصلي الله وسلم علي محمد وعلى آله وأصحابه والتابعين لهم بإحسان إلى يوم الدين

 


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه