منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 676
بازديد کل : 2624188
 
   
نظراهل سنت وجماعت درباره عزاداري براي امام حسين(عليه السلام)چيست؟
صاحب اثر: مهتدون  تاريخ درج مقاله:2011-12-25  تعداد بازديد:448
عزاداری کردن نه تنها برای امام حسین رضی الله عنه و دیگر ائمه و اولیاء الله و هر انسان مومنی، بلکه برای تمامی انسانها جایز نیست که پس از گذشت چند روز از وفاتش بیشتر شود.

 

الحمدلله،

عزاداری کردن نه تنها برای امام حسین رضی الله عنه و دیگر ائمه و اولیاء الله و هر انسان مومنی، بلکه برای تمامی انسانها جایز نیست که پس از گذشت چند روز از وفاتش بیشتر شود، مثلا برگزاری هفتم یا چهلم یا سالگرد یا چندمین سالگرد هر انسانی که باشد ممنوع و حرام و گناه است، زیرا خداوند متعال و رسول خدا صلی الله علیه وسلم چنین چیزی را برای مسلمانان تشریع نکرده و اجازه نداده اند.

بطور کلی تعزیه و عزاداری برای هر شخصیت مسلمانی آنست که: هرگاه مسلمانی فوت کرد، ابتدا او را غسل داده و سپس تکفین نموده و بر روی او نماز میت خوانند، بعد با همراهی دسته ای از مسلمانان جسد او را به قبرستان مسلمانان می برند و دفن می کنند و سپس برایش دعای اسقامت و ثبوت می کنند و بعد هرکس به منزل خود بازگشته بدون آنکه در مکان خاصی تجمع کنند، ولی سنت است که به دلیل ناراحت بودن خانواده ی متوفی نزدیکان و همسایگان برایشان غذا درست کنند و به (خانواده ی متوفی) بدهند و بعد دیگران هم هرجا و هر وقت (حتی اگر بیشتر از سه روز شد) خانواده ی متوفی را ملاقات کردند به آنها تسلیت بگویند چه در کوچه و خیابان و بازار و یا تلفنی و یا اگر از بستگان نزدیک است می تواند تا منزل هم بیاید و همانجا تسلیت بگوید . و انجام مراسمات در مساجد یا منازل و پوشیدن لباس سیاه یا رفتن به قبرستان و گذاشتن گل بر روی قبر و یا فاتحه خوانی جایز نیست.

بنابراین کسانی که این اعمال بدعی را انجام می دهند می گوییم: شما برای انجام اعمال خود هیچ تاییدی از جانب شریعت (قرآن و حدیث صحیح پیامبر) ندارید. شما باید همانند دیگر عبادات، آداب تعزیه را نیز از سنت نبوی صلی الله علیه وسلم اخذ کنید و باید همانگونه که ایشان عمل کرده اند عمل کنید، و این اعمال شما بر خلاف سنت پیامبر صلی الله علیه وسلم و سلف صالح امت است، پس دست از این بدعتها بردارید، زیرا بدعت مایه ی گمراهی خواهد شد، هرچند که از نظر شما امری پسندیده باشد.

پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند:‏

‏« ... فعليكم بسنتي و سنة الخلفاء الراشدين المهديين،تمسكوا بها وعضوا عليها بالنواجذ،واياكم و ‏محدثات الامور فان كل محدثة بدعه،وكل بدعة ضلالة».( ابو داوود -امام احمد-ترمذي- ابن ‏ماجه- صحيح). ‏

یعنی: ... پس بر شما باد به پيروی از طريقهء من، و طريقهء خلفای راشدين که آنها هدايت کنندگان اند، بر آن با دندانهای کرسی خويش گزيده و آنرا محکم گيريد، و بر شما باد که از امور بدعت دوری کنيد، زيرا هر امر نوپيدايی گمراهی در پی دارد.

و  عبداﷲ بن عمر رضی ﷲ عنهما گفته است:«کل بدعة ضلالة وإن رآها الناس حسنة» «هر بدعتی گمراهی است اگر چه مردم آنرا خوب ببینند».( دارمی آن را با سند صحیح روایت کرده است)

صحابي پيامبرصلي الله عليه وسلم ، عبد الله بن مسعود (رضي الله عنه ) گفته ‏است:«ولو ترکتم سنة نبيکم للظللتم»‏

‏«اگر سنت پيامبرتان را رها کنيد، گمراه مي شويد».( مسلم)‏

و پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرمایند که هر عملی مورد تایید ما نباشد، آن عمل باطل و بدون ثواب خواهد بود:

پيامبرصلي الله عليه وسلم  می فرماید: «من أحدث في أمرنا ما لیس منه فهو ردّ». متفق علیه

«هر کس چیزی را در دین ما ایجاد کند که جزو آن نیست ، مردود است واز او پزیرفته نمی شود.

در روایت دیگر آمده است:

«من عملَ عملاً لیس علیه أمرنا فهو ردّ».

 «هرکس کاری کند که مطابق دین و سنت ما نباشد ،مردود است».

خلاصه اینکه: تعزيه هم سنت است و هم عبادت، ولی اگر عبادت بر روشي که در زمان پيامبر صلى الله عليه و سلم  نبوده باشد انجام گيرد بدعت مي‌گردد، و کسي که مصيبت زده را تعزيه و تسليت مي‌نمايد دچار اجر و ثواب مي‌گردد، و ثواب و پاداشي هم بر عبادات مترتب مي‌گردد.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلى آله وأصحابه والتابعين لهم بإحسان إلى يوم الدين

 


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه