منوي اصلي
آخرين دانلودها
آمار سايت
مقالات : 848
مهتدون : 25
کليپهاي صوتي : 353
کليپهاي تصويري : 12
دانلود کتاب : 291
دانلود نرم افزار : 0
بازديد امروز : 1210
بازديد کل : 2584503
 
   
مختار ثقفي که بود چه کارهايي کرد و نظر اهل سنت و جماعت در مورد او چيست؟
صاحب اثر: مهتدون  تاريخ درج مقاله:2011-12-25  تعداد بازديد:444
مختار از نظر اهل سنت فردي زنديق بود و عقايد باطل او اين امر را تاييد مي کند، چنانکه علامه ابن خلدون به آن اشاره نموده اند.

 

الحمدلله،

مختاربن ابي عبيد ثقفي از مردم طائف است. وي در سال يکم هجرت متولد شد. در زمان خلافت عمر رضي الله عنه همراه پدر خود(عبيد) به مدينه رفت.

او در زمره کساني بود که از کوفه به حسين بن علي نامه نوشت. سه سال بعد از واقعه کربلا در سال ۶۴ هجري به خونخواهي حسين بن علي و يارانش در کوفه به پاخواست و با تجهيز و جمع آوري سپاهي، قاتلان و مسببان واقعه کربلا از جمله شمر، خولي و عبدالله ابن زياد را کشت. اما به دليل پشتيباني موالي (اسيران آزاد شده) خصوصاً اسيران ديلمي کوفه و دعاوي اعتقادي کفر آميز به قتل رسيد. در حقيقت طي جنگي که بين ياران مختار و مصعب بن زبير حاکم بصره و برادر عبدالله بن زبير رضي الله عنه درگرفت، مصعب سپاه مختار را شکست داد و مختار را کشت .مدت حکومت مختار، يکسال و نيم (18 ماه ) بود و در 14 رمضان سال 67 هجري قمري در سن 67 سالگي کشته شد.

علامه ابن خلدون مي گويند: "«به گروهي (از شيعيان) غالي گفته مي شود. آنها براي اثبات الوهيت ائمه از مرز عقل و ايمان هم تجاوز مي كنند. به گفته آنان ائمه بشر بودند اما داراي صفات الوهيت بودند؛ يا كه خدا در لباس بشريت به اندروشان حلول كرده است. اين «عقيده حلول» در اصل، عقيده نصراني ها درباره عيسي عليه السلام است. علي رضي الله عنه، معتقدين به چنين عقيده اي را در آتش سوزانيده بود. وقتي كه محمد بن الحنيفه اطلاع يافت كه مختار بن عبيد ثقفي چنين عقائدي دارد با كلماتي واضح بر او لعنت فرستاد و بيزاري خويش را از او اعلام كرد." (مقدمه ابن خلدون 2/590 تحقيق دكتر عبدالواحد وافي)

اما مختار از نظر اهل سنت فردي زنديق بود و عقايد باطل او اين امر را تاييد مي کند، چنانکه علامه ابن خلدون به آن اشاره نموده اند.

 

والله اعلم

وصلي الله وسلم علي محمد وعلى آله وأصحابه والتابعين لهم بإحسان إلى يوم الدين

 


حديث
اِنَمَا الاَعمَالُ بِالنيَات و اِنَمَا لِکُل امرءٍ مَا نَوَي فمن کانت هجرته الي الله و رسوله فهجرته الي الله و رسوله
همانا اعمال بسته به نيت است و شخص بسته به نيتش بهره مي برد. پس کسي که هجرتش براي خدا و رسول باشد پس هجرتش براي‏ آنهاست
نظرسنجي

مؤثرترین کانال اهل سنت در هدایت شیعیان کدام است؟

خبرنامه